Mehmet Sadık Rıfat Paşanın Rusya Muharebesi Tarihi adlı eserin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Mehmed Sadık Rıfat Pasha's work titled History of Russia Battle
- Tez No: 915398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mehmed Sadık Rıfat Paşa'nın Osmanlı tarihinin önemli bir dönemine ışık tutan“Rusya Muharebesi Tarihi”adlı eserini incelemek ve transkripsiyonunu yapmak amacı taşımaktadır. Mehmed Sadık Rıfat Paşa, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılın ikinci yarısında karşılaştığı zorlukları anlamak adına kritik bir figürdür. Rusya ile yapılan çeşitli muharebeler, imparatorluğun sınırlarını etkileyen önemli olaylardan biridir ve bu döneme dair detaylı bir tarih yazımı, Osmanlı-Rus ilişkilerinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlayabilir. Mehmed Sadık Rıfat Paşa'nın eseri, Osmanlı İmparatorluğu'nun Rusya ile olan askeri mücadelelerini detaylı bir şekilde ele alarak, o dönemin stratejik dinamiklerini ve siyasi zeminini yansıtmaktadır. Bu çalışma, eserin transkripsiyonunu içermekte ve orijinal metni doğru ve eksiksiz bir biçimde aktarmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, eserin içeriğini analiz ederek Mehmed Sadık Rıfat Paşa'nın tarih yazımına yaklaşımını ve bu döneme ilişkin görüşlerini anlamayı amaçlamaktadır. Tarih yazımının ötesinde, bu çalışma, Mehmed Sadık Rıfat Paşa'nın eserinin Osmanlı-Rus savaşlarına dair bir kaynak olarak ne kadar değerli olduğunu değerlendirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu'nun bu dönemdeki askeri stratejilerini ve diplomatik çabalarını anlamak adına bu eserin kapsamlı bir değerlendirmesini sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It aims to examine and transcribe Mehmed Sadık Rıfat Pasha's work titled“History of the Battle of Russia”, which sheds light on an important period in Ottoman history. Mehmed Sadık Rıfat Pasha is a critical figure in understanding the challenges the Ottoman Empire faced in the second half of the 19th century. Various battles with Russia are one of the important events that affected the borders of the empire, and a detailed historiography of this period can make important contributions to the understanding of Ottoman-Russian relations. Mehmed Sadık Rıfat Pasha's work reflects the strategic dynamics and political ground of that period by discussing in detail the military struggles of the Ottoman Empire with Russia. By containing the transcription of this work, the thesis aims to convey the original text accurately and completely. At the same time, it aims to understand Mehmed Sadık Rıfat Pasha's approach to historiography and his views on this period by analyzing the content of the work. Beyond historiography, this study aims to evaluate how valuable Mehmed Sadık Rıfat Pasha's work is as a source on the Ottoman-Russian wars. It also aims to provide a comprehensive evaluation of this work in order to understand the military strategies and diplomatic efforts of the Ottoman Empire in this period.