Çevre sorunları hakkında yerel halkın bilinç düzeyi: Iğdır Belediyesi örneği
Perception levels of Iğdır people towards environmental problems
- Tez No: 915411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN IĞDIR AKARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Iğdır halkının çevre sorunlarına yönelik bilinç düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yerel halk, yaşadığı bölgelerin doğal kaynaklarını, çevresel kalitesini ve genel yaşam kalitesini etkileyen politikaların belirlenmesinde aktif bir rol oynamaktadır. Araştırmada, halkın çevre sorunlarına karşı farkındalığı ve bu farkındalığın demografik özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Iğdır ilinde yaşayan halk oluşturmakta olup, rastgele seçilen 404 kişi araştırma örneklemini oluşturmuştur. Veriler, anket yöntemiyle toplanmış ve analizlerde betimsel istatistikler ile Ki-Kare testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Iğdır halkının çevre sorunlarına karşı genel olarak yüksek bir farkındalığa sahip olduğu, ancak farkındalık düzeyinin yaş, eğitim ve meslek gibi demografik değişkenler açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Yerel halkın çevre sorunlarına duyarlılığı ve çevre bilinci, politika üzerinde baskı oluşturmakta, çevre politikalarının uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplulukların çevre koruma projelerine aktif katılımı, bu projelerin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlamaktadır. Özellikle eğitim seviyesi arttıkça çevre bilincinin yükseldiği, ancak bireysel eyleme geçme düzeyinin bu farkındalıkla aynı oranda artmadığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, çevresel koruma önlemleri yerel ekonomik faaliyetleri veya geleneksel yaşam tarzlarını olumsuz yönde etkilediğinde yerel halk arasında direnç ve karşıtlık ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda etkili bir iletişim ve uzlaşma süreci gereklidir. Sonuç olarak, yerel halkın çevre politikaları üzerindeki etkisi, çevre koruma ve sürdürülebilirlik çabalarının başarılı olabilmesi için önemlidir. Yerel halkın çevresel endişeleri ve bilgisinin dikkate alınması, daha etkili ve kapsayıcı çevre politikalarının oluşturulmasına olanak tanımaktadr. Bu şekilde çevre politikaları hem toplumun hem de doğal çevrenin iyiliğini sağlayacak şekilde şekillendirilebilir; ancak, bu süreçte yerel halkın bilinç düzeyini etkileyen faktörlerden de söz etmek gerekiyor. Yerel halkın çevre politikalarına duyarlılığı, eğitim seviyesi, kültürel değerler, ekonomik durum ve yerel yönetimlerin bilgilendirme ve katılım süreçleri gibi unsurlar tarafından önemli ölçüde belirlenir. Bu faktörlerin dikkate alınması, çevre politikalarının uygulanabilirliğini ve algı düzeylerini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perception levels of the Iğdır public regarding environmental issues. Local communities play an active role in shaping policies that affect the natural resources, environmental quality, and overall quality of life in their regions. The research examines the public's awareness of environmental issues and the relationship between this awareness and demographic characteristics. The population of the study consists of residents of Iğdır province, and the sample is composed of 404 randomly selected individuals. Data were collected through a questionnaire, and descriptive statistics along with Chi-Square tests were utilized for analysis. The findings indicate that the Iğdır public generally possesses a high level of awareness regarding environmental issues; however, the level of awareness shows significant differences based on demographic variables such as age, education, and occupation. The local community's sensitivity to environmental issues and environmental consciousness exert pressure on policies and play a crucial role in the implementation of environmental policies. The active participation of communities in environmental protection projects facilitates the successful realization of these projects. Notably, as education levels increase, environmental awareness rises, yet the level of individual action does not necessarily correlate with this awareness. Additionally, when environmental protection measures adversely affect local economic activities or traditional lifestyles, resistance and opposition may arise among local communities. In such cases, effective communication and reconciliation processes are essential. In conclusion, the influence of local communities on environmental policies is vital for the success of environmental protection and sustainability efforts. Considering the environmental concerns and knowledge of local communities allows for the creation of more effective and inclusive environmental policies. In this way, environmental policies can be shaped to provide the well-being of both society and the natural environment; however, it is necessary to mention the factors that affect the awareness level of the local people in this process. The sensitivity of the local people to environmental policies is determined to a great extent by elements such as education level, cultural values, economic situation and the information and participation processes of local governments. Taking these factors into account will increase the applicability and perception levels of environmental policies.