Türkiye'de kentleşmenin artmasının seçmenlerin oy tercihlerine etkisi
The effects of increasing urbanization on voter's voting behavior in Turkey
- Tez No: 915412
- Danışmanlar: DR. BÜLENT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kendisini yönetecek partileri ve yöneticileri, demokratik seçimler yöntemiyle belirleyebilen, denetleyebilen ve görevden alabilen; toplumsal sınırların, rasyonel yasalar ve kurallar tarafından belirlendiği toplumlar hem gelişmişlik hem de şehirlerinin sağladıkları imkanlar açısından diğer toplumların önünde yer alırlar. Bu tarz toplumların, mimari açıdan iyi planlanmış, yeşil alanları yeterli, toplumdaki bütün sınıfların ihtiyaçlarının düşünüldüğü ve mühendislik açısından sağlam inşa edilmiş şehirlere sahip olmaları sürpriz değildir. Demokrasinin çalıştığı ve demokratik seçimlerin özgürce yapıldığı bir toplumda, bilimsel verilerin, bireysel iradenin, eşitlik, özgürlük ve birlikte yaşama kültürünün baskın olduğu varsayılır. Bazı dönemlerde farklı tercihler gösterseler de demokratik bir toplumda, seçmenlerin oy verirlerken rasyonel tercihler yapacakları düşünülür. 1946 yılından beri çok partili genel seçimlerin yapıldığı Türkiye'de de kentleşmenin artması ile seçmen tercihlerinin değişimleri arasında bir bağ bulunması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nde gelişimlerine XX.yüzyılın ikinci yarısında başlayan küçük Anadolu kentlerinde, kentleşmenin artması ile seçmenlerin oy tercihlerindeki değişimler arasındaki bağlantıları anlayabilmek önemlidir. Bu çalışmada, kentleşmenin artmasının, seçmen davranışlarındaki etkisi değerlendirilirken Türk toplumunun, oy verme davranışlarında büyük değişimlere ve kırılımlara sebep olduğu düşünülen, 1980 Askeri Darbesi başlangıç alınmıştır. Askeri darbe sonrası durumu değerlendirebilmek için ülkenin değişik bölgelerinden büyükşehir statüsündeki beş şehir seçilerek, 1977 - 2023 yılları arasında belirlenen altı genel seçimin sonuçları analiz edilmiştir. Böylece Türkiye'de kentleşmenin artmasının seçmenlerin oy verme davranışlarına olan etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies that are able to determine, control and dismiss the parties and administrators who will govern them through democratic elections, and where social boundaries are determined by rational laws and rules, are ahead of other societies in terms of both development and the facilities provided by their cities. It is not surprising that such societies have cities that are architecturally well-planned, with sufficient green areas, where the needs of all classes in society are taken into account, and which are built soundly in terms of engineering. In a society where democracy works and democratic elections are held freely, it is assumed that scientific data, individual will, equality, freedom and the culture of living together are dominant. In a democratic society, it is assumed that voters will make rational choices when voting, even if they show different preferences in some periods. In Turkey, where multi-party general elections have been held since 1946, there should be a link between the increase in urbanisation and the changes in voter preferences. It is important to understand the links between increasing urbanisation and changes in voter preferences in small Anatolian cities in the Republic of Turkey, which started their development in the second half of the twentieth century. In this study, while evaluating the effect of increasing urbanisation on voter behaviour, the military coup of 1980, which is thought to have caused major changes and fractures in the voting behaviour of Turkish society, is taken as a starting point. In order to evaluate the situation after the military coup, five cities with metropolitan status were selected from different regions of the country and the results of six general elections between 1977 and 2023 were analysed. Thus, the effects of increasing urbanisation on the voting behaviour of voters in Turkey are tried to be understood.