16-17 yaş futbolculara uygulanan pliometrik antrenmanların bazı motorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plyometric training on some motoric characteristics of 16-17 years old football players
  1. Tez No: 915433
  2. Yazar: AHMET KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırmada 16-17 yaş futbolculara uygulanan pliometrik antrenmanların bazı motorik özelliklere etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya aktif futbol oynayan yaş ortalamaları 16,5 (yıl), 58.31 kilo (kg), boy (cm) 171.2 olan 22 futbolcuya haftanın 3 günü 8 hafta pliometrik antrenman uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatiksel analizleri için İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Tüm istatistiksel hesaplamalarda SPSS 24.0 paket programı ile“Paired Sample t Testi”kullanılarak yapılmıştır. 20m ve 30m mesafelerde anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Bu, sporcuların daha uzun mesafelerde hızlarının arttığını ve sürat performanslarının geliştiğini göstermektedir. Mekik ve şınav testlerinde anlamlı artışlar gözlemlenmiştir. Sporcuların bu kuvvet testlerinde belirgin bir gelişim sağladığı ve performanslarının iyileştiği görülmektedir. Otur uzan testinde anlamlı bir iyileşme sağlanmıştır, sporcuların esneklik seviyelerinde belirgin bir artış gözlemleniştir. Durarak sıçrama testinde de önemli bir iyileşme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of plyometric training on some motoric characteristics of 16-17 years old football players. In the study, plyometric training was applied for 8 weeks to 22 football players with an average age of 16.5 (years), 58.31 weight (kg) and 171.2 height (cm). Statistical significance level was accepted as 0.05 for statistical analyses of the data obtained in the study. All statistical calculations were performed by using“Paired Sample t Test”with SPSS 24.0 package programme. Significant improvements were observed at 20m and 30m distances. This shows that the athletes' speed increased at longer distances and their sprint performance improved. Significant increases were observed in shuttle and push-up tests. It is seen that the athletes made a significant improvement in these strength tests and their performance improved. There was a significant improvement in the sit and lie test, and a significant increase was observed in the flexibility levels of the athletes. A significant improvement was also observed in the standing jump test.