Luteolinin in-vivo ve ex-vivo sıçan migren modellerinde antinosiseptif ve antinöroinflamatuar etkilerinin araştırılması
Investigation of the antinociceptive and anti-neuroinflammatory effects of luteolin in invivo and ex-vivo rat models of migraine
  1. Tez No: 915471
  2. Yazar: BASSAM SALEH JAMEEL JAMEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, in vivo ve ex vivo sıçan migren modellerinde luteolinin ağrı davranışı ve migren ile ilişkili mekanizmalar üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İn-vivoda, luteolinin farklı dozları ve migren ilacı sumatriptan tek başlarına ve farklı kombinasyonlarda 3 gün boyunca sıçanlara intraperitoneal yolla uygulandı. Üçüncü gün, son enjeksiyonlardan 30 dakika sonra migren modeli NTG enjeksiyonuyla indüklendi. Ex-vivo deneylerde hemiskull preparatlarına NTG, luteolin ve sumatriptan tek başlarına ve farklı kombinasyonlarda uygulandı. Ağrı duyarlılığı von-Frey testi ile değerlendirildi. Meningeal mast hücreleri toluidin mavisi ile boyanarak sayı ve degranülasyon açısından değerlendirildi. Trigeminal gangliyon ve ex-vivo süpernatant örneklerindeki CGRP ve beyin sapı CGRP ve c- Fos konsantrasyonları ELISA ile ölçüldü. Veriler tek yönlü veya tekrarlı ölçümler ANOVA testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of luteolin on pain behavior and migraine mechanisms using in-vivo and ex-vivo migraine models in rats. In vivo, different doses of luteolin and the migraine drug sumatriptan were administered intraperitoneally to rats alone and in various combinations for 3 days. On the third day, 30 min after the last injections, the migraine model was established by NTG injection. In ex-vivo experiments, NTG, luteolin and sumatriptan were treated to hemiskull preparations alone and in different combinations. Pain sensitivity was assessed by von-Frey test. Meningeal mast cells were stained with toluidine blue and evaluated for number and degranulation. CGRP concentrations in trigeminal ganglia and ex-vivo supernatant samples, and brainstem CGRP and c-Fos concentrations were measured by ELISA. Data were analyzed by one-way or repeated measures ANOVA test.