Broyler kümeslerinde kullanılmış altlığa çeşitli katkı maddeleri ilavesi ile amonyak (NH3) emisyonunun azaltılması
Reducing ammonia (NH3) emission by adding various additives to litter used in broiler houses
- Tez No: 915472
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmanın amacı, kullanılmış tavuk altlığında farklı katkı maddelerinin NH3 arıtma verimliliğinin değerlendirilmesi ve yüksek arıtma verimliliğine sahip olan maddenin uygun dozajının belirlenmesidir. Çalışma, I. deneme ve II. deneme olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. Her denemede üç farklı sürü altlık materyali kullanılmıştır. I. denemede alüminyum sülfat (Al2(SO4)3) (D1), klinoptilolit zeoliti (D2), sodyum bisülfat (NaHSO4) (D3) ve magnezyum sülfat (MgSO4) (D4) uygulanmıştır. Katkı maddeleri altlıkta %40 ile %88 oranında NH3 arıtımını sağlamıştır. Katkı maddelerinin I. denemedeki ortalama NH3 arıtım verimlilikleri sırasıyla D1, D2, D3, D4 için %52,1, %43,2, %76,7 ve %49,0'dur. Deneme grupları arasında istatistiksel olarak P˂0,05 düzeyinde önemli farklılıklar bulunmuştur. Arıtım verimliliğinde en yüksek performansı gösteren grup D3 olmuştur. II. denemede katkı maddesi olarak NH3 arıtım verimliliğinin yüksek olması nedeniyle sodyum bisülfat seçilmiştir. NaHSO4'ün farklı dozajlama oranlarının uygulandığı II. denemede, %0 (kontrol) %2,5, %5, %7,5 ve %10 (sırasıyla 5, 10, 15 ve 20 g/kg altlık) NH3 arıtım verimlilikleri izlenmiştir. Buna göre %2,5, %5, %7,5 ve %10 dozajları için sırasıyla %45,4, %75,9, %95,0 ve %89,2 NH3 arıtımı sağlamıştır. Her sürünün altlık materyalinde %7,5 ve %10 dozaj grupları daha düşük NH3 konsantrasyon değerleri göstermiştir. Ancak %7,5 grubunda bir kırılma gerçekleşmiş, %10 dozaj grubunda ise NH3 konsantrasyonunda artış başladığı saptanmıştır. NH3 konsantrasyonunun en düşük ve arıtım verimliliğinin en yüksek olduğu dozaj oranı %7,5 dozaj grubu olmuştur. Ayrıca, %7,5 grubunda altlıkta NH4+-N içeriğinin yüksek oranda tutulmasıyla gübre değerini arttırdığı söylenebilir. NH3 arıtım verimliliğinin tahminlenmesi için 4 farklı modelde yapay sinir ağı geliştirilmiştir. En başarılı performansı en yüksek regresyon (0,9888) ve en düşük MSE (0,0033) değerleri ile Levenberg Marquardt algoritmasında 14 nöron sayısı için elde edilmiştir. Tüm algoritmalarda NH3 arıtımı için başarılı tahminler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the NH3 treatment efficiency of different additives in used broiler litter and to determine the most optimum dosage of the additive with high treatment efficiency. The study was carried out in two phases: I. Trial and II. Trial. Three different flock litter materials were used in each trial. Aluminum sulfate (Al2(SO4)3) (D1), clinoptilolite zeolite (D2), sodium bisulfate (NaHSO4) (D3) and magnesium sulfate (MgSO4) (D4) were applied on litter in the I. trial. The additives treated NH3 in the litter with from 40% to 88% treatment rate. The average NH3 treatment efficiencies of the additives in the I. trials were 52,1%, 43,2%, 76,7% and 49,0% for D1, D2, D3, D4, respectively.