Düşük yoğunluklu lazer uygulamasının tavşan kraniyal defektlerinde kemik rejenerasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of low level laser therapy in boneregeneration at rabbit cranial defects
  1. Tez No: 915480
  2. Yazar: BİRTAN TOLGA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CEVDET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Bu çalışmanın amacı, düşük yoğunlukta (diod) lazerin farklı uygulama protokollerinin tavşanlarda oluşturulan deneysel kraniyal defektlerinin iyileşmesine etkilerinin histolojik, histopatolojik ve mikroBT incelemeleri ile değerlendirilmesidir. Ayrıca, 2. hafta sonunda yapılan histolojik ve immunohistokimyasal incelemeler ile diod lazer uygulamasının biyolojik etki mekanizmalarının belirlenmesi hedeflendi. Çalışmada 2,5-3,5 kg arasında 26 adet Yeni Zelanda Beyaz Tavşan'ı kullanıldı. Bunun için öncelikle, tavşan kafalarında anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi işlemle 8 mm çapında defektler hazırlandı. Tavşanlara post operatif (ameliyat günü) dahil olmak üzere gün aşırı olarak 10 gün boyunca toplam beş defa lazer uygulaması yapıldı. Her hayvanda oluşturulan 4 farklı defektin biri kontrol grubu olarak kullanıldı. Deney grubunda kullanılan diğer defektlere ise 4 j/cm2, 6 j/cm2 veya 8 j/cm2 enerjiyle diod lazer uygulaması yapıldı. İkinci hafta sonunda histopatolojik, immunohistokimyasal ve mikroBT analizler için 5 tavşan sakrifiye edildi. Dördüncü ve 8. haftalarda ise 10'ar hayvan olmak üzere 20 tavşan mikro BT, histopatolojik ve immünohistokimyasal analizler için sakrifiye edildi. İncelenen toplam tavşan sayısı 26'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of bone filling and bone formation with histological, histopathologic and microCT examinations at the 4th and 8th weeks of rabbit cranial defects of different application protocols of low density (diode) laser. In addition, histological and immunohistochemical evaluations at the end of the second week are aimed to determine the mechanism of the diode laser. In this study 26 New Zealand White Rabbits were used between 2,5-3,5 kg. Firstly, 8 mm diameter defects were prepared by surgical procedure performed under anesthesia in rabbit calvarias. The rabbits received a total of five laser treatments for 10 days, including postoperative day. The laser doses tested were 4 joules, 6 joules and 8 joules. At the end of the second week, 5 rabbits were sacrificed for histological, immunohistochemical and microCT analyzes. At the 4th and 8th weeks, 20 rabbits were sacrificed for microCT, histopathologic and immunohistochemical analysis. The total number of rabbits was 26.