Tip II diyabette bazı sitokinler ve lipid profili parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between some cytokines and lipid profile parameters in Type II diabetes
  1. Tez No: 915481
  2. Yazar: NESLİHAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN, PROF. DR. NURCAN KILIÇ BAYGUTALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki birincil amacımız, sağlıklı durumdan prediyabete ve prediyebetten Tip 2 diyabete geçişte kandaki apelin, adiponektin, miyonektin, malonil-CoA, apo-A, apo B100 ve Lp (a) değişimini tespit etmek ve bu analitlerin bu süreçte karakteristik değişim gösteren birer biyobelirteç olup olmadıklarının belirlenmesidir. Bu parametreler ile lipid profilini gösteren biyobelirteçler (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, TAG) arasındaki ilişkiyi araştırmak çalışmamızın ikinci amacıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya sağlıklı 33, obez- prediyabetli 41 ve obez-tip 2 diyabetli 29 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcıların açlık kan glukozu, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid düzeyleri klinik kimyasal yöntemlerle; açlık insülin düzeyleri kemilüminesans yöntemle; HbA1c düzeyleri HPLC yöntemiyle; apelin, adiponektin, miyonektin, malonil-CoA, apo-A, apo B100 ve Lp (a) ise ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Apelin, total cholesterol, LDL cholesterol, TAG, glucose, insulin and HbA1c increased (p0.05). Belirtilen parametereler arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tüm gruplar birleştirilip korelasyon analizi yapıldığında apelin, adiponektin, miyonektin, malonil CoA ve diğer parametrelerin hem kendi aralarında hem de diğer analitler ile arasında pozitif veya negatif korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our primary aim in this study was to determine the changes in apelin, adiponectin, myonectin, malonyl-CoA, apo-A, apo B100 and Lp (a) in the blood during the transition from healthy state to prediabetes and from prediabetes to Type 2 diabetes and to determine whether these analytes are biomarkers showing characteristic changes in this process. The second aim of our study was to investigate the relationship between these parameters and biomarkers of lipid profile (total cholesterol, HDL and LDL cholesterol, TAG). Materials and Methods: The study included 33 healthy, 41 obese-prediabetic and 29 obese-type 2 diabetic (T2DM) participants. Fasting blood glucose, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol and triglyceride levels were measured by clinical chemical methods; fasting insulin levels were measured by chemiluminescence method; HbA1c levels were measured by HPLC method; apelin, adiponectin, myonectin, malonyl-CoA, apo-A, apo B100 and Lp (a) were measured by ELISA method. Results: In our study, total cholesterol, LDL cholesterol, TAG, glucose, insulin and HbA1c increased (p0.05). When all groups were combined and correlation analysis was performed to examine the relationship between these parameters, positive or negative correlations were found between apelin, adiponectin, myonectin, malonyl CoA and other parameters both among themselves and with other analytes. Apelin was found to be positively correlated with glucose and HbA1c; adiponectin was found to be positively correlated with myonectin, apo-A and malonyl CoA; and myonectin was found to be positively correlated with apo-A and malonyl CoA.