Evisserasyon yapılan gözlere yerleştirilen meshin vaskülarizasyonunun ve yerleşiminin radyolojik görüntüleme yöntemleriyle gösterilmesi
Imaging the vascularization and its placement of the mesh placed on evisced eyes with radiological imaging methods
  1. Tez No: 915485
  2. Yazar: EMİR ALTIKARDEŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Evisserasyoncerrahisi günümüzde aynı seansta implant yerleştirilmesi tekniği ile gerçekleştirilmektedir.Gelişen teknoloji ile oftalmoloji pratiğinde ideal göz içi implantla ilgili araştırmalar devam etse de yapılan uygulamanın doğası gereği göz yapıları üzerinde çeşitli etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, implant olarak mesh yerleştirilienevisserasyon cerrahisinin ardından göz dokularının kan akımı ve anatomikboyutlarının incelenmesidir. Çalışmamıza evisserasyon endikasyonu konulmuş ve mesh ile opere edilmiş 13 hastanın 13 gözü ve yaş-cinsiyet uyumlu 13 gönüllü bireyin sağlıklı 13 gözü dahil edilmiştir. Evisserasyon grubundaki olgulara kornea eksizyonlu mesh implant yerleştirilenevisserasyon cerrahisi uygulanmıştır. Tüm olgulara 1.ayda kontrastlı orbitanın Manyetik Rezonans (MR) ve Renkli Doppler Ultrasonografi(RDUS) tetkikleri yapılmıştır.Takip sonunda, evisserasyonuygulanan olguların MR görüntülemesinde medialrektus çapı (MRD) ve optik sinir başının vertikal mesafesi (ONV)değerlerinde anlamlı fark izlenmiş olup diğer parametrelerde fark izlenmemiştir. Aynı grupta, RDUS sonuçlarına genel olarak bakıldığında sadece bir hastamızda kan akımı izlenirken diğer hastalarımızda özellikle mesh etrafında kan akımı saptanmadı. Mevcut sonuçlara göre evisserasyon cerrahisi sonrası genel olarak sağlıklı gözlerle MR görüntülemede anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuçlarımızın, geniş kitlelerde farklı hasta gruplarıyla araştırılıp teyit edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Eviscerationsurgery is currentlyperformedwiththe implant placementtechnique in thesamesession. Althoughresearch on the ideal intraocular implant continues in ophthalmologypracticewiththedevelopingtechnology, variouseffectsoccur on eyestructuresduetothenature of theapplication. Ouraim in thisstudy is toexaminethebloodflowandanatomicaldimensions of theeyetissuesaftereviscerationsurgery in which mesh is placed as an implant. Inourstudy, 13 eyes of 13 patientswitheviscerationindicationandoperatedwith mesh and 13 healthyeyes of 13 age-sexmatchedvolunteerswereincluded. Eviscerationsurgerywithcornealexcision mesh implant placedwasappliedtothecases in theeviscerationgroup. MagneticResonance (MR) andColor Doppler Ultrasonography (RDUS) examinations of thecontrast-enhanced orbit wereperformed in allcases in thefirstmonth. At theend of thefollow-up, a significantdifferencewasobserved in themedialrectusdiameter (MRD) andverticaldistance of theopticnervehead (ONV) values in the MR imaging of thecaseswhounderwentevisceration, but nodifferencewasobserved in otherparameters. Inthesamegroup, whentheresults of RDUS wereexamined in general, bloodflowwasobserved in onlyonepatient, whilebloodflowwas not detected in ourotherpatients, especiallyaroundthe mesh. Accordingtothecurrentresults, therewasnosignificantdifference in MR imagingwithhealthyeyesaftereviscerationsurgery. Ourresultsneedto be investigatedandconfirmedwithdifferentpatientgroups in largepopulations.