Ankara kilinin katı atık deponi alanlarında zemin kaplama malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of usability of Ankara clay at solid waste disposal sites as earth cover material
  1. Tez No: 915486
  2. Yazar: ÇİĞDEM TETİK BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ERÇİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Artan nüfus ve hızla gelişen sanayileşme gittikçe büyüyen ve güncel bir neden olan katı atık depolama sorununu da beraberinde getirmiştir. Birçok büyük kentimizde dahil olmak üzere, pek çok yerleşim merkezimizde kontrolsüz çöp dağlarının oluşması, atıkların düzenli depolanmasının önemini ve gereğini ortaya koymuştur. Düzenli depolama alanlarında, geçirimsizliği sağlamak ve yeraltısuyunun kirlenmesini önlemek amacıyla yaygın olarak kil kullanılmaktadır. Ancak bu kilin, belirli standart özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmada, Gölbaşı, ODTÜ Kampusü ve Çiğdem Mahallesi'nden lokasyonlarından alınan Ankara kili örneklerinin laboratuvar deneyleri ile saptanan; silt ve kil tane boyu yüzdesi, likit limit, plastisite indeksi ve optimum su içeriği, kohezyon, içsel sürtünme açısı ve hidrolik iletkenlik katsayısı değerlerinin Türk Standartları Enstitüsü ve U.S. Enviromental Protection Agency standartlarına uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Laboratuvar deneyleri önce doğal kil örnekleri üzerinde yapılmış daha sonra saf su ve sızıntı suyunun bu özellikler üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile aynı deneyler 1 ay ve 4 ay optimum su içeriğinde küre tabi tutulmuş örnekler için tekrarlanmıştır. Doğal örneklerin; silt ve kil tane boyu yüzdesi, likit limit, plastisite indeksi ve optimum su içeriği değerlerinin standartlara uygun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca; doğal ve küre tabi tutulmuş örneklerin kohezyon, içsel sürtünme açısı ve hidrolik iletkenlik katsayısı değerleri de TSE ve U.S. EPA standartlarına uygundur. Küre tabi tutulmuş örneklerin doğal örneklere göre makaslama dayanım parametrelerinde ortalama % 30 oranında azalma gözlenmiştir. Şişme parametrelerini belirlemeye yönelik yapılan metilen mavisi deneyine göre; doğal örneklerin metilen mavisi değeri ve katyon değişim kapasitesi değerleri küre tabi tutulmuş örneklere göre ortalama %27 oranında daha yüksektir. Diğer yandan Ankara kili örneklerinin, pH değerleri ve donma- çözünme deneyi ile belirlenen“izin verilen tane kaybı değeri”standartların ortalama %24 üzerindedir. Zeminin kirletici parametrelerinden fosfatın zemin tarafından tutulup tutulmadığını anlamak amacıyla yapılan izoterm deneyi sonunda; fosfat iyonunun 19-175 mg/kg değerleri arasında zemin tarafından tutulduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın sonunda, Ankara kilinin katı atık depolama alanlarında zemin kaplama malzemesi olarak kullanımı için pH ve tane kaybı miktarı hariç diğer özelliklerin standartlara uygun olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma; inceleme sahalarından alınan örnekler ve Mamak Atık Depolama Alanından alınan sızıntı suyunun 15 Ekim 2005 tarihindeki özellikleriyle sınırlıdır. Örnek sayısının artırılması ve farklı bileşimdeki sızıntı sularının kullanılmasıda yarar vardır.
Özet (Çeviri)
Increasing population and rapidly developing industry have brought along solidwaste disposal problem which has been a recent and rapidly growing matter. Uncontrolled waste masses in many settling centers including big cities assure a better understanding of importance of waste disposal. Clay is commonly used for providing impermeability and preventing contamination of under ground water at regular waste disposal sites. But this clay must have some standard properties. In this research it has been investigated that silt and clay grain size percentage, liquid limit, plasticity index, optimum water content, cohesion, internal friction angle and hydraulic conductivity coefficient value of Ankara clay samples of Gölbaşı, METU Campus and Çiğdem Quarter locations are appropriate for Institute of Turkish Standards and U.S. Enviromental Protection Agency. Laboratory tests have been performed on natural samples firstly, and then the same tests have been repeated on samples to be cured for 1 and 4 months at optimum water content to determine the effects of pure and leachate water. It has been determined that natural samples have appropriate values of silt and clay grain size percentage, liquid limit, plasticity index and optimum water content for U.S. EPA standards. Also; cohesion, internal friction angle, hydraulic conductivity coefficients value of natural and cured samples are appropriate for TSE ve U.S. EPA standards. It has been observed that shear strength parameters of cured samples have decreased meanly %30. Metilen Blue Test performed for determining swelling parameters have shown that Metilen Blue Value and Cation Exchange Capacity values of natural samples are higher meanly %27 than cured samples. On the other hand allowable grain lost value of Ankara clay after pH and freezingthawing tests are higher meanly % 24 than the standards. pH measurements and allowable grain lost values have shown that added pure water and leachate have an increasing effect on samples. After the isoterm test that has been performed to know if phospate is absorbed by soil, it has been found that 19-175 mg/kg of phospate ion is absorbed by soil. In this research it has been determined that Ankara clay is appropriate for standarts required for usability at solid waste disposal sites as earth cover material except pH and grain lost values. This research is limited with samples taken from investigation field and leachate taken from Mamak Waste Disposal Site in 15 October 2005. It is recommended to increase number of samples and use different composition of leachate .