6. sınıf öğrencilerinin serbest hikaye yazma becerisi ile kompleks problem kurma becerisinin incelenmesi
Examination of 6th grade students' free story writing skills and complex problem posing skills
- Tez No: 915487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, 6.sınıf öğrencilerinin serbest hikâye yazma becerisi ile kompleks problem kurma becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesine yer verilmiştir. Çalışmanın araştırma grubunu Ağrı İl'inde bulunan bir ortaokulun 6. Sınıfında öğrenim gören 217 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere araştırmanın amacına ulaşmak için iki adet yarı yapılandırılmış problem durumu içeren Problem Kurma Formu ve Serbest Hikâye Yazma Formu uygulanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Öğrencilerden problem kurma formunda doğal sayılar konusunda problem durumlarıyla bağlantılı olarak kurabildikleri kadar problem kurmaları istenmiştir, serbest hikâye yazma formunda ise serbest bir hikâyeyi yazmaları istenmiştir. Araştırmanın verileri Spearman katsayı analizine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin serbest hikâye yazma ile kompleks problem kurma puanları arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the free story writing skills and complex problem-posing skills of 6th grade students. The research group consists of 217 students studying in the 6th grade of a middle school located in Ağrı province. To achieve the research objectives, two semi-structured problem situations were presented to the students through a Problem Posing Form and a Free Story Writing Form. The research was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. In the problem-posing form, students were asked to pose as many problems as they could related to problem situations in the topic of natural numbers, while in the free story writing form, they were asked to write a free story. The data were evaluated using Spearman's correlation coefficient analysis. As a result of the research, it was found that there is a moderate, positive, and significant relationship between students' free story writing and complex problem-posing scores.