Limited şirkette pay devir sözleşmesi
Share transfer agreement in limited company
- Tez No: 915519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKTAŞ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada limited şirkette pay kavramına ilişkin açıklamalar, pay devir sözleşmesinin kurulmasında uyulması gereken esaslar, sözleşmenin esaslı ve yan unsurları, sözleşmenin geçerlilik şartı, pay devir sözleşmesinde genel kurul kararı ve sonuçları ile pay devir sözleşmesinin hüküm ve sonuçlarına ilişkin hususlar irdelenmiştir. Belirtilen konularda detaylı bir çalışma yapılarak pay devir sözleşmesine ilişkin problemlerin tespiti ve çözümü bakımından kanun hükümleri, bilim insanlarının görüşleri ve yargı kararları çerçevesinde değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this study, explanations regarding the concept of shares in limited liability companies, the principles to be adhered to in the formation of share transfer agreements, the essential and ancillary elements of such agreements, the validity conditions of the agreements, the role and consequences of general assembly resolutions in share transfer agreements, as well as the provisions and outcomes of share transfer agreements have been examined. A comprehensive analysis has been conducted on these topics, evaluating the problems and solutions related to share transfer agreements within the framework of statuory provisions, scholarly opinions, and judicial decisions.