Limited şirkette pay devir sözleşmesi
Share tranfer agreement in limited company
  1. Tez No: 846013
  2. Yazar: DEMET YÜRÜK YENİOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CAN ATAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Limited şirketlerde payın devri, Türk Ticaret Kanunu'nda anonim şirketlerden farklı bir düzenlemeye tabidir. Güncel yüksek mahkeme kararları incelendiğinde de payın sözleşme yolu ile devrinden kaynaklanan birçok uyuşmazlığın mevcut olduğu görülmektedir. Tezimizde pay devir sözleşmelerinin şekli, unsurları ve geçersizlik hâlleri öncelikli olarak incelenmiştir. Sonrasında devrin genel kurul tarafından onay aşaması, pay defterine kayıt ve tescil aşamaları incelenmiştir. Pay devrinin sonuçları ve pay devir sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların tahkim ve arabuluculuk yolu ile çözümlenmesi tezimizin üçüncü bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transfer of shares in limited liability companies is subject to a different regulation than joint stock companies under the Turkish Commercial Code. When the current high court decisions are examined, it is seen that there are many disputes arising from the transfer of the share agreements. In this thesis, the form, elements and invalidity states of share transfer agreements are examined primarily. Afterwards, the approval phase of the transfer by the general assembly, entry to the book of share and registration on the commercial registry phases were examined. The consequences of share transfer and the resolution of disputes arising from share transfer agreements through arbitration and mediation constitute the third part of our thesis.