Hafif, orta ve şiddetli olarak gruplara ayrılan parvoviral enteritisli kangal melezi köpeklerde cTn-I ve CRP düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cTn-ı and CRP levels in kangal crossbreed dogs with parvoviral enteritis divided into mild, moderate and severe groups
- Tez No: 915521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DEĞİRMENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada parvoviral enteritisli köpeklerde cTn-I ve CRP düzeylerinin hastalığın şiddetini ve prognozunu belirlemedeki etkinliklerini değerlendirmek amaçlandı. Materyal ve Metot: 3 hasta grubu ve 1 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Hasta köpekler hafif, orta ve şiddetli olmak üzere gruplara ayrıldı. Hafif grupta 17, orta grupta 16, şiddetli grupta 18 köpek ve kontrol grubunda ise 19 köpek olmak üzere toplamda 70 köpek üzerinde çalışma gerçekleştirildi. Tüm köpeklerin detaylı klinik muayeneleri yapıldı ve rektal sıcaklık, kalp ve solunum frekansı gibi tüm klinik bulgular kaydedildi. EDTA'lı tüpe alınan kan örneklerinde hematolojik analiz yapıldı. Serum örneklerinde köpek spesifik ELISA kitleri kullanılarak CRP ve cTn-I düzeyleri belirlendi. Bulgular: Hasta gruplardaki köpeklerin kontrol grubuna göre WBC değerlerinin yüksek olduğu, orta gruptaki WBC yüksekliğinin ise kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli olduğu saptandı (P=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effectiveness of cTn-I and CRP levels in determining the severity and prognosis of the disease in dogs with parvoviral enteritis. Materials and Methods: Four groups were formed, 3 patient groups and 1 healthy control group. Sick dogs were divided into groups as mild, moderate and severe. The study was conducted on 70 dogs in total, 17 in the mild group, 16 in the moderate group, 18 in the severe group and 19 in the control group. Detailed clinical examinations were performed on all dogs and all clinical findings such as rectal temperature, heart and respiratory frequency were recorded. Hematological analysis was performed on blood samples taken in EDTA tubes. CRP and cTn-I levels were determined in serum samples using dog-specific ELISA kits. Results: It was determined that WBC values were higher in dogs in the diseased groups compared to the control group, and the WBC elevation in the middle group was statistically significant compared to the control group (P=0.005).