Akut bronşioliti olan çocuklarda tanıda ve hastalığın klinik şiddetinin belirlenmesinde serum IL-33 düzeyinin, immatür platelet fraksiyonu (IPF) seviyesinin ve sistemik immün-inflamasyon indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum IL-33 levels, immature platelet fraction (IPF), and systemic immune-inflammation index in the diagnosis and assessment of clinical severity in children with acute bronchiolitis
- Tez No: 939043
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD SAMİ ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akut bronşiolit, çocukluk çağında özellikle 0–2 yaş aralığında sık görülen, genellikle viral etkenlerin yol açtığı, ciddi morbidite ve zaman zaman mortalite ile de ilişkili olabilen bir alt solunum yolu hastalığıdır. Bu durum, pediatrik yaş grubunda hastaneye başvuru ve yatışların en yaygın nedenlerinden biri olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemi olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde, akut bronşiolitin klinik şiddetini objektif şekilde değerlendirmeye yönelik spesifik bir biyobelirteç halâ tanımlanamamıştır. Bu eksiklik, özellikle alternatif tanı ve takip stratejilerinin geliştirilmesinde sınırlayıcı bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda, laboratuvar temelli parametrelerin klinik karar süreçlerine entegrasyonu giderek yaygınlaşmakta ve bu bulguların sadece tanı koymada değil, aynı zamanda hastalığın şiddetini değerlendirmede de önemli katkılar sunabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda yürüttüğümüz çalışmada, serum Interlökin-33 (IL-33), Sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) ve İmmatür platelet fraksiyonu (IPF) düzeylerinin, akut bronşiolitin hem tanısında hem de prognozunun belirlenmesinde klinik olarak fayda sağlayıp sağlayamayacağını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya dahil edilen olgular, vaka ve kontrol grubu olmak üzere iki temel gruba ayrılmıştır. Vaka grubunu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran klinik olarak akut bronşiolit tanısı ile tedavi/takibe alınan, yaşı 28 gün ile 2 yaş arasında değişen kız ve erkek çocuklar oluşturmuştur. Akut bronşiolit tanısı konulan olgular, genel klinik durum, takipne (hızlı solunum), wheezing (hışıltılı solunum) ve retraksiyon gibi bulguların şiddetine göre hafif, orta ve ağır olmak üzere alt gruplara ayrılmıştır. Kontrol grubunu ise, aynı merkezde yer alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne sağlam çocuk izlemi amacıyla başvuran ve 28 gün ile 2 yaş arasında olan çocuklar oluşturmuştur. Çalışmada, her bir bronşiolit şiddet grubundan 40 çocuk olmak üzere vaka grubunda toplam 120 çocuk yer alırken; kontrol grubunda 50 çocuk değerlendirmeye alınmıştır. Böylece toplamda 170 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgulardan, başvurudan sonraki ilk 4 saat içinde kan örnekleri alınmıştır. Vaka grubu ile kontrol grubu arasında serum IL-33 düzeyleri, SII ve IPF düzeyleri açısından fark olup olmadığı araştırıldı. Hafif, orta, ağır bronşiolit olarak ayrılan gruplar arasında serum IL-33 düzeyleri, SII ve IPF düzeyleri yönünden farklılık olup olmadığı değerlendirildi. Akut bronşiolit tanısı alan çocukların takibinde rutin olarak alınan tetkiklerden olan hemogramdan ölçülen IPF seviyelerinin ve hesaplama ile elde edilen SII ile serum IL-33 düzeyleri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. SII hesaplandı. SII'nın hesaplanması için aşağıdaki formül kullanıldı: Platelet sayısı × nötrofil sayısı/lenfosit sayısı. Bulgular: Akut bronşiolitin klinik şiddet skorunun belirlenmesinde Wang Solunum Skoru olarak da bilinen solunum hızı, hastanın genel durumu, retraksiyon ve hışıltı derecesi kullanıldı. Hastalar klinik şiddet skorlarına göre hafif, orta ve şiddetli grup olmak üzere 3 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract disease that is frequently observed in childhood, particularly between the ages of 0 and 2 years. It is usually caused by viral agents and can be associated with significant morbidity and, occasionally, mortality. Given that it is one of the most common causes of hospital admissions and hospitalizations in the pediatric population, acute bronchiolitis is considered a major public health concern. To date, no specific biomarker has been identified to objectively assess the clinical severity of acute bronchiolitis. This gap represents a significant limitation, particularly in the development of alternative diagnostic and monitoring strategies. In recent years, the integration of laboratory-based parameters into clinical decision-making processes has become increasingly widespread, and these findings are thought to contribute not only to diagnosis but also to the assessment of disease severity. In this context, the aim of our study was to investigate whether serum Interleukin-33 (IL-33), the Systemic Immune-Inflammation Index (SII), and Immature Platelet Fraction (IPF) levels could provide clinical utility both in the diagnosis and in the prognosis of acute bronchiolitis. Materials and Method: The cases included in this study were divided into two main groups: the case group and the control group. The case group consisted of male and female children aged between 28 days and 2 years who presented to the Pediatric Emergency Department of the University of Health Sciences Konya City Hospital and were clinically diagnosed and treated/followed up with acute bronchiolitis. Patients diagnosed with acute bronchiolitis were further subdivided into mild, moderate, and severe subgroups according to the severity of clinical findings, including general clinical condition, tachypnea (rapid breathing), wheezing, and retractions. The control group consisted of children aged between 28 days and 2 years who presented to the Pediatric Outpatient Clinic at the same center for routine well-child visits. In the study, a total of 120 children were included in the case group, with 40 children representing each bronchiolitis severity subgroup, while 50 children were included in the control group. Thus, a total of 170 participants were enrolled in the study. Blood samples were collected from all participants within the first 4 hours after presentation. The study investigated whether there were differences between the case and control groups in terms of serum Interleukin-33 (IL-33) levels, the Systemic Immune-Inflammation Index (SII), and Immature Platelet Fraction (IPF) levels. Additionally, differences in serum IL-33 levels, SII, and IPF levels were evaluated among the groups categorized as mild, moderate, and severe bronchiolitis. Furthermore, the relationship between IPF levels (measured as part of the routine hemogram tests) and SII (calculated) with serum IL-33 levels was also assessed in children diagnosed with acute bronchiolitis. The SII was calculated using the following formula: SII = (Platelet count × Neutrophil count) / Lymphocyte count. Results: In the evaluation of the clinical severity of acute bronchiolitis, the Wang Respiratory Score, which assesses respiratory rate, general condition, degree of retractions, and wheezing, was utilized. Based on their clinical severity scores, patients were classified into three groups: mild, moderate, and severe bronchiolitis.