Üniversite öğrencilerinde yalnızlık, sosyal kaygı, stres, can sıkıntısı ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between loneliness, social anxiety, stress, boredom and smartphone addiction in university students
  1. Tez No: 915525
  2. Yazar: SENA ERKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde yalnızlık, sosyal kaygı, stres ve can sıkıntısı ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, bu psikolojik faktörlerin akıllı telefon bağımlılığı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma, İstanbul'da bulunan Biruni Üniversitesi'nde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında okuyan 399 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu, Kısa Can Sıkıntısı Eğilimi Ölçeği ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı kullanılmıştır. İki grup arasındaki karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi, üç veya daha fazla grup arasındaki karşılaştırmalar için One-way ANOVA testi kullanılmıştır. Varyansların homojen olduğu belirlenen Levene testi sonuçlarına dayanarak gruplar arasındaki farkın tespiti için Tukey HSD testi uygulanmıştır. İlişkileri belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizinde varsayımların doğrulanması amacıyla, dirençli tahminler sağlayan Newey-West algoritması kullanılmıştır. Araştırma bulguları, yalnızlık, sosyal kaygı, stres ve can sıkıntısının akıllı telefon bağımlılığı ile anlamlı ilişkiler içerisinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, cinsiyet ve günlük akıllı telefon kullanım süresi gibi demografik değişkenlerin de bu ilişkiyi etkilediği gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin ruh sağlığını desteklemek ve genel refahını artırmak için uygulanabilir müdahale önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between loneliness, social anxiety, stress, boredom, and smartphone addiction among university students. The primary objective of the research is to reveal the effects of these psychological factors on smartphone addiction. The study was conducted on 399 university students enrolled at Biruni University in Istanbul during the 2023-2024 academic year. Data were collected using the Personal Information Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Perceived Stress Scale, UCLA Loneliness Scale-Short Form, Short Boredom Proneness Scale, and Smartphone Addiction Scale-Short Form. The data obtained in the study were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences. Independent samples t-test was used for comparisons between two groups, and One-way ANOVA test was used for comparisons among three or more groups. Based on the results of the Levene test, which determined the homogeneity of variances, the Tukey HSD test was applied to identify differences between groups. Pearson Correlation analysis and Regression analysis were conducted to determine relationships. To verify assumptions in the regression analysis, the Newey-West algorithm, which provides robust estimates, was used. The research findings indicate that loneliness, social anxiety, stress, and boredom are significantly related to smartphone addiction. Additionally, demographic variables such as gender and smartphone usage duration were observed to affect this relationship. Based on the results obtained, applicable intervention suggestions were presented to support students' mental health and enhance their overall well-being.