Üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı, yalnızlık, mutluluk,sosyal kaygı arasındaki çoklu ilişkinin incelenmesi
Examining the multiple relationships between digital game addiction, loneliness, happiness and social anxiety among university students
- Tez No: 925769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencileri arasında dijital oyun bağımlılığı ile yalnızlık, mutluluk ve sosyal kaygı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada, Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Yalnızlık Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Form ve Sosyal Kaygı Ölçeği ölçekleri Google Forms üzerinden düzenlenen bir ankette kullanılarak dijital oyun bağımlılığı, yalnızlık, mutluluk ve sosyal kaygı kavramları arası ilişkiler incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde okuyan 4548 önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden online katılım sağlanmıştır. Elde edilen verilerle öncelikle ölçeklerin güvenilirliği Cronbach Alpha () katsayısı ile değerlendirilmiştir. Spearman'ın sıralama katsayısı ile kavramların ilişkisel analizleriyle çalışmada tanımlanan altı hipotez test edilmiştir. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve medeni durum gibi demografik özelliklerin ölçek sonuçları üzerinde bir etkisi olup olmadığı ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Bu araştırmada tüm veri analizi SPSS Versiyon 29.0.2.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları ölçeklerin en az kabul edilebilir düzeyde ( 0.7) güvenilir bulmuştur. Sonuçlar, dijital oyun bağımlılığı ile yalnızlık (r = 0.266, p < 0.001) ve sosyal kaygı (r = 0.237, p < 0.001) arasında ve yalnızlık ile sosyal kaygı arasında (r = 0.494, p < 0.001) pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Dijital oyun bağımlılığı ile mutluluk (r= -0.255, p < 0.001), yalnızlık ile mutluluk (r = -0.651, p < 0.001) ve mutluluk ve sosyal kaygı arasında (r = -0.367, p < 0.001) ise negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırma, dijital oyun bağımlılığının üniversite öğrencilerinin psikososyal refahı üzerinde önemli etkiler yarattığını göstermekte ve bu konuda farkındalık oluşturulması gerektiğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between digital game addiction, loneliness, happiness and social anxiety among university students. In this research, the Digital Game Addiction Scale for Loneliness Scale, the Oxford Happiness Questionnaire Short Form, and the Social Anxiety Scale were used in a survey conducted via Google Forms to analyse the relationships between digital game addiction, loneliness, happiness, and social anxiety. 4,548 participants were involved in the survey: associate, undergraduate, master's, and doctoral students from various universities across Turkey. The reliability of the scales was first assessed using Cronbach's Alpha (α) coefficient. The relationships between the concepts were analysed using Spearman's rank correlation coefficient, and six hypotheses defined in the study were tested. The effects of demographic factors such as gender, age, educational level, and marital status on the scale results were analysed using the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. All data analyses were conducted using SPSS Version 29.0.2.0. The findings of the study indicated that the scales were at least at an acceptable level of reliability (α > 0.7). The results revealed a significant positive relationship between digital game addiction and loneliness (r = 0.266, p < 0.001), as well as between digital game addiction and social anxiety (r = 0.237, p < 0.001). Similarly, a positive relationship was found between loneliness and social anxiety (r = 0.494, p < 0.001). On the other hand, a significant negative relationship was found between digital game addiction and happiness (r = -0.255, p < 0.001), loneliness and happiness (r = -0.651, p < 0.001), and happiness and social anxiety (r = -0.367, p < 0.001). This study highlights the significant impact of digital game addiction on the psychosocial well-being of university students and emphasises the need to raise awareness of this issue.