Rulo sac malzemelerin hassas doğrultma işleminden sonra ürün kalitesinin görüntü işleme yöntemi kullanılarak belirlenmesi
Determination of product quality after precision straightening of rool sheet materials using image processing method
- Tez No: 915524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çelik üretim merkezlerinde rulo şeklindeki sac malzemelerin üretim sürecinde, özellikle ısıl işlem, kaynak veya döküm gibi aşamalarda istenmeyen şekil bozuklukları meydana gelebilir. İstenilen boy ve genişlikte kesilmeden önce açılmasında hassas doğrultma en çok kullanılan yöntemdir. Hassas doğrultma yöntemi ile malzemedeki şekil bozukluklarının düzelterek malzemenin istenen forma getirilmesi işlemidir. Malzemedeki kusurların belirlenmesi ile parçanın istenilen geometrik özelliklere ve yüzey kalitesine sahip olması sağlanmaktadır. Hassas doğrultma işleminde rulodan açılan bobinler sıralı silindirin arasından geçirilir. İstenilen malzeme kalitesinin elde edilebilmesi için malzemenin kusurlarına ve özelliklerine göre silindirlerin konumlandırma ayarları yapılır. Hassas doğrultma operatörler tarafından deneme yanılma yoluyla belirlenmektedir. Bu çalışmada görüntü işleme teknikleri kullanarak sac malzemenin geometrik kusurlarının belirlenmesi ve silindir konumlarının hassas olması amaçlanmıştır. Çelik sac merkezinden numune malzeme alarak malzemedeki kusurların belirlenmesi için hazırlanan prototip ile farklı farklı zamanlarda ve farklı aydınlatma koşullarında görüntüleri alınmıştır. Böylece farklı aydınlatma şartlarında ki yüzey kusurlarının histogramı (piksel değeri) aynı gri seviye değerine gelmesi sağlanmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlara göre görüntü işleme metodu ile malzeme üzerindeki kusurların belirlenebileceği görülmüştür. Malzemedeki kusurların belirlenmesinde görüntü işleme teknikleriyle elde edilen sonuçlar karşılaştırılmasında çıkan sonuçların uyumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Undesirable deformations may occur in the production process of roll-shaped sheet materials in steel production centers, especially at stages such as heat treatment, welding or casting. Precision straightening is the most commonly used method for opening before cutting to the desired length and width. It is the process of correcting deformations in the material by precision straightening method and bringing the material to the desired form. By determining the defects in the material, it is ensured that the part has the desired geometric properties and surface quality. In the precision straightening process, the coils Decoupled from the roll are passed between the sequential roller. In order to obtain the desired material quality, positioning settings of the cylinders are made according to the defects and properties of the material. Precision straightening is determined by the operators through trial and error. In this study, it is aimed to determine the geometric defects of the sheet material using image processing techniques and to make the cylinder positions sensitive. Images were taken at different different times and under different lighting conditions with the prototype prepared to determine the defects in the material by taking a sample material from the steel sheet center. Thus, the histogram of the surface defects under different lighting conditions is ensured to. Reach the same level. According to the results of the research, it has been seen that defects on the material can be determined by the image processing method. It has been determined that the results obtained by comparing the results obtained by image processing techniques in determining the defects in the material are compatible.