Ekonomik özgürlükler ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişki: Seçilmiş ülkeler örneği
The relationship between economic freedoms and income inequality: The case of selected countries
- Tez No: 915535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA YAZICI AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışmada, ekonomik özgürlükler ve gelir dağılımı arasındaki ilişki farklı gelir gruplarındaki ülkeler için analiz edilmektedir. Ülkeler, düşük, alt-orta, üst-orta ve yüksek gelirli olmak üzere gruplandırılmıştır. Bu ülke grupları panel veri analiz yöntemiyle incelenmiştir Gelir eşitsizliğini ölçümünde bağımlı değişken olarak Gini katsayısı kullanılırken, ekonomik özgürlüğün ölçümümde, Heritage Vakfı tarafından düzenlenen Ekonomik Özgürlük Endeksi bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan kontrol değişkenleri ise kişi başına düşen milli gelir, enflasyon, kamu eğitim harcamaları ve yurtiçi ticari marka tescilleri olarak belirlenmiştir. Ayrıca ülkelerin gelir gruplarında ve ekonomik özgürlük sınıflarındaki yükseliş ve düşüşleri gösteren dört adet kukla değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, ekonomik özgürlüğün ve alt bileşenlerinin, gelir eşitsizliği üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin ülkelerin gelir düzeyine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Düşük gelirli ülkelerde ekonomik özgürlük, gelir eşitsizliğini arttırırken, iş özgürlüğü ve parasal özgürlük gelir eşitsizliğini azaltıcı etki göstermektedir. Alt-orta gelirli ülkelerde ticaret özgürlüğü ve yatırım özgürlüğü eşitsizliği azaltıcı etki göstermektedir. Üst-orta gelirli ülkelerde ekonomik özgürlüklerin artışı gelir eşitsizliğini artırmaktadır. Ticaret ve yatırım özgürlüğü bileşenleri eşitsizliği azaltıcı etki gösterirken, kamu harcamaları ve iş özgürlüğü eşitsizliği arttırıcı etkiler göstermektedir. Yüksek gelirli ülkelerde ekonomik özgürlüklerin genel etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak ticaret, yatırım ve finansal özgürlük bileşenleri gelir eşitsizliğini azaltıcı etkiler göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, ekonomik özgürlük politikalarının, ülkelerin kendi sosyal ve ekonomik koşulları çerçevesinde düzenlenmesi ve uygulanması gerektiğine işaret etmektedir. Gelir eşitsizliğini azaltmada, ekonomik özgürlüklerin alt bileşenlerine ve sosyal politikalara odaklanılması gerektiğini ortaya koymuştur. Kamu harcamalarının verimli ve adil bir şekilde yapılaması, eğitim harcamalarının etkin kullanımı, makroekonomik istikrarın sağlanması, ticaret özgürlüğünün artırılması ve düşük gelir gruplarının ekonomik faaliyetlere katılımını destekleyen politikaların gelir eşitsizliğini azaltmada önemli rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study analyzes the relationship between economic freedoms and income distribution for countries in different income groups. Countries are grouped as low, lower-middle, upper-middle and high income. These country groups are examined using the panel data analysis method. While the Gini coefficient is used as the dependent variable in measuring income inequality, the Economic Freedom Index organized by the Heritage Foundation is used as the independent variable in measuring economic freedom. The control variables used in the study are determined as per capita national income, inflation, public education expenditures and domestic trademark registrations. In addition, four dummy variables were used to show the increases and decreases in countries' income groups and economic freedom classes. The findings of the study reveal that economic freedom, and its sub-components have an effect on income inequality and that this effect varies according to the income level of the countries. While economic freedom increases income inequality in low-income countries, business freedom and monetary freedom have a reducing effect on income inequality. Trade freedom and investment freedom have reducing effect on inequality in lower-middle-income countries. The increase in economic freedoms increases income inequality in upper-middle-income countries. While the trade and investment freedom components have an inequality-reducing effect, public spending and business freedom have an inequality-increasing effect. The overall effect of economic freedoms in high-income countries was not found to be statistically significant. However, the trade, investment and financial freedom components have an income inequality-reducing effect. The results of the study indicate that economic freedom policies should be organized and implemented within the framework of the countries' own social and economic conditions. It has been revealed that in reducing income inequality, focus should be placed on the sub-components of economic freedoms and social policies. It has been determined that efficient and fair use of public spending, effective use of education spending, ensuring macroeconomic stability, increasing trade freedom and policies that support the participation of low-income groups in economic activities play an important role in reducing income inequality.