Bileşik kesitli kanallarda seviye-debi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of stage-discharge relationship in compound channels
  1. Tez No: 915554
  2. Yazar: SEVİNÇ KAVŞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bileşik kesitli kanallarda debinin hesaplaması için literatürde çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu çalışmada; bileşik kesitli simetrik kanallarda, geleneksel debi tahmin yöntemlerinden Tek Kanal Yöntemi (TKY) ve Bölünmüş Kanal Yöntemi (BKY) kullanılarak debi hesabı yapılmıştır. Geçmiş çalışmalarda verilen deney verileri ile bu yöntemlerden elde edilen debiler karşılaştırılmış, hata oranları hesaplanarak yöntemlerin geçerliliği değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, TKY'de kullanılan altı farklı eşdeğer pürüzlülük formülü içinde en iyi sonuç Cox (1973) tarafından önerilen formülle elde edilmiştir. BKY'de kanal kesiti farklı sanal bölme hatları ile alt alanlara bölünmüştür. Her sanal hattın ıslak çevreye dahil edildiği ve edilmediği toplam 10 farklı durum için hesaplama yapılmış, en iyi sonuç diyagonal bölme hattının ana kanal ortasında olduğu ve ıslak çevreye dahil edilmediği durumda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various methods are available in the literature for discharge calculation in compound channels. In this study, discharge calculations were performed in symmetrical compound channels using the Single Channel Method (SCM) and the Divided Channel Method (DCM), which are among the traditional discharge estimation methods. The discharges obtained from these methods were compared with the experimental data given in previous studies, and the validity of the methods was evaluated by calculating the error rates. As a result of the study, among the six different equivalent roughness formulas used in the SCM, the best result was obtained with the formula proposed by Cox (1973). In the DCM, the channel cross-section was divided into sub-areas by different virtual dividing lines. The calculations were performed for a total of 10 different cases where each virtual line was included and not included in the wetted perimeter, and the best result was obtained when the diagonal dividing line was in the middle of the main channel and was not included in the wetted perimeter.