Çatı ve arazi güneş enerji santrali uygulamalarında kurulum ve devreye alma aşamalarının iş emniyeti analizi yöntemi ile iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Examining the installation and commissioning stages of rooftop and land solar power plant applications with job safety analysis method in terms of occuptional healt and safety
  1. Tez No: 915600
  2. Yazar: BURHAN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Güneş enerjisi ile elektrik üretiminde ülkemizin potansiyeli coğrafi konumu dolayısı ile oldukça iyidir. Son dönemde güneş enerjisi yatırımları oldukça artmıştır. Bununla birlikte ülkemizde İş sağlığı ve iş güvenliği alanı da gelişime hızla devam etmektedir. Arazi veya yapı çatılarına kurulan güneş santralleri İş Sağlığı ve Güvenliği göz önüne alındığında çok tehlikeli işler sınıfına girmektedir. Santral kurulumlarına ait her bir proje ister arazi ister çatı uygulaması olsun coğrafi konumu ve bina yapısı farklılıkları sebebi ile kendine özgüdür. Çalışmamız her ne kadar her bir proje kendine özgü olsa da yapılacak iş adımlarının aynı olmasını referans alarak tüm projelerde uygulanabilecek rehber niteliğinde bir İş Sağlığı ve Güvenliği uygulaması hazırlanması hedefi ile tamamlanmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yaygın olarak kullanılan Hata Modu ve Etkileri Analizi Yöntemi daha çok ürün tasarım ve üretim süreçlerinde fayda sağlamakta olup özellikle güneş enerji santrallerinin kurulumu esnasında bir defa tekrarlanacak adımlar için daha iş odaklı olarak detaylandırma gerektiren ve pratik uygulamaya daha uygun olan İş Emniyeti Analizi yönteminin kullanılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country's potential in electricity production with solar energy is quite good due to its geographical location. Solar energy investments have increased significantly recently. In addition, the field of occupational health and safety continues to develop rapidly in our country. Solar power plants installed on land or building roofs are classified as very dangerous works when occupational health and safety is taken into consideration. Each project of power plant installations, whether land or roof application, is unique due to its geographical location and building structure differences. Our study was completed with the aim of preparing an occupational health and safety application as a guide that can be applied in all projects, taking into account that although each project is unique, the work steps to be done are the same. Failure Mode and Effects Analysis Method, which is widely used in the field of Occupational Health and Safety, is mostly beneficial in product design and production processes, and Occupational Safety Analysis, which requires more business-oriented detailing and is more suitable for practical application, especially for the steps to be repeated once during the installation of solar power plants. It was deemed appropriate to use the method.