İç mimarlık eğitiminde tasarım stüdyosu kapsamında dijital teknolojilerle ölçme ve değerlendirme için bir model önerisi
A model proposal for measurement and evaluation with digital technologies within the scope of design studio in interior architecture education
  1. Tez No: 915609
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Education and Training, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin iç mimarlık eğitimindeki ölçme ve değerlendirme süreçlerine etkisini incelemektedir. Araştırmada, eğitimde kullanılan ölçme yöntemleri ile profesyonel meslek uygulamaları arasındaki uyum ve uyumsuzluklar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Türkiye'deki iç mimarlık lisans programlarının tasarım stüdyosu derslerinde uygulanan ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile iç mimarlık sektöründeki güncel uygulamalar saha araştırması yoluyla analiz edilmiştir. Dijital teknolojilerin eğitimdeki rolü ve meslek pratiğine katkıları incelenerek, geleneksel yöntemlerin güncellenmesi gerekliliği ortaya konmuştur. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, dijital teknoloji destekli iki aşamalı bir ölçme ve değerlendirme model önerisi geliştirilmiştir. Geleneksel ölçme ve değerlendirme metotlarında ölçülmeyen ancak profesyonel süreç referansıyla önemi kanıtlanan niteliklerin ölçülmesini amaçlayan model, öğrencilerin proje geliştirme süreçlerini dijital platformlarda yürütmeleri ve projelerini dijital ortamda değerlendirmeleri üzerine kurgulanmıştır. Bu model, öğrencilerin teknik ve yaratıcı becerilerini geliştirmenin yanı sıra, onları profesyonel yaşama daha iyi hazırlamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, iç mimarlık eğitiminde dijital teknolojilerin ölçme ve değerlendirme süreçlerine entegre edilmesinin, öğrencilerin mesleki yeterliliklerini ve sektörel uyumlarını artırabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of digitalisation on measurement and evaluation processes in interior architecture education. In the research, the compatibility and incompatibilities between the measurement methods used in education and professional practices are discussed comparatively. Measurement and evaluation methods applied in the design studio courses of interior architecture undergraduate programs in Turkey and current practices in the interior architecture sector were analysed through field research. By analysing the role of digital technologies in education and their contribution to professional practice, the necessity of updating traditional methods is revealed. In line with the findings of the study, a two-stage measurement and evaluation model proposal supported by digital technology has been developed. The model, which aims to measure the qualities that are not measured in traditional measurement and evaluation methods but whose importance is proved by professional process reference, is based on the students' conducting their project development processes on digital platforms and evaluating their projects in a digital environment. This model aims to improve students' technical and creative skills as well as better prepare them for professional life. As a result, it is predicted that integrating digital technologies into measurement and evaluation processes in interior architecture education can increase students' professional competences and sectoral adaptation.