Multıple skleroz (ms) hastalarında sosyal kognisyonun video temelli gerçek yaşantıyla değerlendirilmesi: Pilot çalışma
Evaluation of social cognition in multiple sclerosis (ms) patients through video-based real-life experiences: A Pilot study
- Tez No: 915617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AYGÜN ÜSTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Multiple Skleroz (MS) santral sinir sisteminin demiyelinizan bir hastalığı olup sıklıkla genç yetişkinlik döneminde görülmektedir. MS'li bireyler sosyal kognisyon bozulmaları ve dille ilgili bazı güçlükler yaşayabilmektedirler. MS hastalarında hem sosyal kognisyon hem de dil becerilerini ortak bir paydada yer vererek ele almak ve bu becerilerde yaşanan problemlerin hastaların yaşam kalitesine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya 17 MS'li birey ile kontrol grubunu oluşturan 18 sağlıklı birey olmak üzere toplam 35 katılımcı dahil edilmiştir. 35 katılımcıdan sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra katılımcılara sırasıyla; MS grubu için; Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası ile Kısa Form SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, kontrol grubu için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, her iki gruba da Sosyal Kognisyonun Video Temelli Gerçek Yaşam Senaryosu ile Değerlendirilmesi için Geliştirilen Pilot Araç uygulanmıştır. Veri toplama formlarının doldurulması yüz yüze görüşme ile sağlanmış olup yaklaşık 45 dakika sürmüştür. Alınan veriler ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir. Elde edilen anlatı örnekleri çevrim yazıya dönüştürülmüş ve kullanılan içsel durum terimleri (kognitif, emosyonel, linguistik, fizyolojik) ile metaforik söylemler manuel olarak sayılmıştır. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Sağlıklı grup ile MS grubu arasında Emosyonel terim kullanımı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Kontrol grubunun Emosyonel terim puanları, MS grubunun Emosyonel terim puanlarından anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. (Mann Whitney U test; U=63,5; Z=-2,961; p=0,003
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple Sclerosis (MS) is a demyelinating disease of the central nervous system that is commonly seen in young adulthood. Individuals with MS may experience social cognition impairments and difficulties related to language. The aim is to address both social cognition and language skills on a common platform and examine how the problems in these skills affect the patients' quality of life. Method: The study included a total of 35 participants, consisting of 17 individuals with MS and 18 healthy controls. After obtaining sociodemographic information from the participants, the following assessments were administered: for the MS group, the Addenbrooke Cognitive Examination Battery and the Short Form SF-36 Quality of Life Scale; for the control group, the Montreal Cognitive Assessment Scale; and for both groups, the Pilot Tool for Assessing Social Cognition through Video-Based Real-Life Scenarios was used. Data collection was conducted through face-to-face interviews, lasting approximately 45 minutes. The data obtained were recorded using a voice recorder. The narrative samples were transcribed into written form, and the internal state terms (cognitive, emotional, linguistic, physiological) and metaphorical expressions were manually counted. Results: According to the findings, a statistically significant difference was found between the Healthy group and the MS group in terms of emotional term usage. The emotional term scores of the control group were significantly higher than those of the MS group (Mann-Whitney U test; U=63.5; Z=-2.961; p=0.003