Geriatrik bireylerde kare adımlama egzersiz eğitiminin kognitif fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of square stepping exercise training on cognitive functions and quality of life in geriatric individuals
  1. Tez No: 915618
  2. Yazar: YELDA SOYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, geriatrik bireylerde Kare Adımlama Egzersiz eğitiminin kognitif fonksiyonlar ve yaşam kalitesi üzerine etkililerini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 65-75 yaş arası sağlıklı 56 geriatrik birey dahil edildi. Katılımcılar basit randomizasyon ile Kare Adımlama Egzersiz (KAE) ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba gruba ayrıldı. Egzersiz grubu haftada 3 gün 6 hafta boyunca 45 dakikalık egzersiz eğitimine alındı. Katılımcılara kognitif fonksiyonlar için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), İz Sürme Testi, Stroop Testi, yaşam kalitesi için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Yaşlı Modülü (WHOQOL-OLD) Türkçe versiyonu uygulandı. Değerlendirmeler egzersiz eğitiminden önce ve egzersiz eğitiminden sonra tekrarlandı. Bulgular: KAE ve kontrol grubundaki katılımcıların yaş ortalamaları sırasıyla 70,54±3,31; 70,54±3,92 yıldır. Egzersiz grubunda eğitim sonrası MoCA, İz Sürme Testi, Stroop Testi sonuçlarında anlamlı değişiklik belirlenirken kontrol grubu sonuçlaırnda değişiklik saptanmadı. Ayrıca egzersiz grubunda yer alan katılımcıların eğitim sonunda WHOQOL-OLD puanları kontrol grubundaki katılımcılara göre daha yüksek bulundu. Sonuç: Geriatrik bireylerde Kare Adımlama Egzersiz eğitiminin egzersiz grubunda kognitif fonksiyonlar üzerinde kontrol grubuna kıyasla gelişme sağladığı, yaşam kalitesini arttırdığı saptanmıştır. KAE, kognitif fonksiyonları iyileştirme açısından klinikte kullanılabilecek düşük maliyetli, olumlu etkiye sahip, pratik bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of Square Stepping Exercise (SSE) training on cognitive functions and quality of life in geriatric individuals. Materials and Methods: 56 healthy geriatric individuals aged between 65 and 75 years were included in the study. Participants were divided into two groups by simple randomization: the Square Stepping Exercise (SSE) group and a control group. Square Stepping Exercise group received 45-minute training 3 days a week for 6 weeks. Individuals' cognitive functions were assessed using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA), the Trail Making Test, and the Stroop Test; quality of life was evaluated using the Turkish version of the World Health Organization Quality of Life-Older Adults Module (WHOQOL-OLD). Assessments were repeated before and after the exercise training. Results: The average age of individuals in the SSE and control groups was 70.54±3.31 and 70.54±3.92 years, respectively. In the exercise group, there were significant improvements in MoCA, Trail Making Test, and Stroop Test scores after the training, whereas no changes were observed in the control group. Additionally, participants in the SSE group had higher WHOQOL-OLD scores compared to those in the control group. Conclusion: Square Stepping Exercise training in geriatric individuals led to improvements in cognitive functions and enhanced quality of life compared to the control group. SSE is an effective, low-cost method that can be utilized in clinical practice to improve cognitive functions.