Yüksek alaşımlı paslanmaz çeliğin sürdürülebilir işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of the sustainable machinability of high alloy stainless steel
  1. Tez No: 915621
  2. Yazar: TUBA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜSAME ALİ USCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Paslanmaz çelikler, termal iletkenliklerinin düşüklüğü, yüksek sertleşme ve mukavemet sebebiyle talaşlı şekillendirilmeleri çok zordur. Talaşlı şekillendirmeleri zor olmasına rağmen kimya, gıda, otomotiv gibi farklı alanlarda talaşlı imalat uygulanarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı kesme sıvılarının uygulanması ile talaşlı şekillendirilmeleri gerçekleştirilebilir. Fakat doğa, insan sağlığı açısından ve işleme maliyeti yüksek olması nedeniyle dezavantajlıdır. Literatürde paslanmaz çeliklerin sürdürülebilir ortamlarda MMY yöntemi uygulanarak yapılan çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışmada iş parçası olarak seçilen yüksek alaşımlı X33CrS16 paslanmaz çeliğini farklı işleme parametreleri kullanılarak beş farklı sürdürülebilir ortamlarda frezeleme işlemi yapılarak işleme parametreleri üzerindeki etkileri tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda işlenebilirlik deneyleri için çalışma parametreleri olarak iki farklı kesme hızı (120 ve 150 m/dak), iki farklı ilerleme hızı (0,08 ve 0,15 mm/dev) ve sabit kesme derinliği (0,6 mm) seçilmiştir. Ayrıca, deneylerde soğutma ve yağlama ortamı olarak beş farklı [kuru, MMY-Mineral Yağ, N1-MMY Emülsiyon, N2-MMY Emülsiyon ve MMY-Emülsiyon (mineral yağ + su) ] ortam kullanılmıştır. Beş farklı ortam ve dört farklı işleme parametrelerinden oluşan toplamda 20 adet deney gerçekleştirilmiştir. Her bir deney için kesme sıcaklığı, yüzey pürüzlülüğü, takım aşınması ve güç tüketimi değerleri ölçülüp kaydedilerek işlenebilirlik parametrelerinin çıktı parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca, pH, viskozite, SEM, EDX analizleri ve temas açısı ölçümü analizleri yapılmıştır. Tüm deney sonuçlarında kaydedilen en iyi işleme performansı ağırlıkça %0,5 oranında Al2O3 içeren nanotoz ilaveli nanoakışkan (N1-MMY Emülsiyon) koşullarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steels are very difficult to shape with chips due to their low thermal conductivity, high hardening and strength. Although machining is difficult, machining is applied in different fields such as chemistry, food and automotive. With the application of some cutting fluids, their maching can be realized. But nature is at a disadvantage in terms of human health and the high cost of processing. In the literature, the studies carried out by applying the MMY method in sustainable environments of stainless steels are very few. In this study, it was aimed to determine the effects on machining parameters by milling the high alloy X33CrS16 stainless steel selected as a workpiece in five different sustainable environments using different machining parameters. In this context, two different cutting speeds (120 and 150 m/min), two different feed speeds (0.08 and 0.15 mm/rev) and fixed cutting depth (0.6 mm) were selected as operating parameters for machinability experiments. In addition, five different [dry, MMY-Mineral Oil, N1-MMY Emulsion, N2-MMY Emulsion and MMY- Emulsion (mineral oil + water)] media were used as cooling and lubrication media in the experiments. A total of 20 experiments consisting of five different environments and four different processing parameters were carried out. For each experiment, the cutting temperature, surface roughness, tool wear and power consumption values were measured and recorded, and the effects of machinability parameters on output parameters were examined. In addition, pH, viscosity, SEM, EDX analyzes and contact angle measurement analyzes were performed. The best processing performance recorded in all test results was achieved under nanofluidic (N1-MMM Emulsion) conditions with nanotose addition containing 0.5% Al2O3 by weight.