Preobez ve obez yetişkin bireylerde dikotomik düşüncenin yeme tutumu ile ilişkisinin incelenmesi ve kilofobi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
An examination of the relationship between dichotomous thinking and eating attitudes in overweight and obese adults and an assessment of its impact on fat phobia
  1. Tez No: 915636
  2. Yazar: SENA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, preobez ve obez yetişkin bireylerde dikotomi düşünce ölçeğinin yeme tutumu ile ilişkisinin incelenmesi ve kilofobi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya katılan 350 bireylerin yaş ortalaması 36,40±12,01 yıl ve BKİ ortalaması 30,22±4,19 kg/m2'dir. Kilofobi Ölçeği (KFÖ) toplam skor ortalaması 3,52±0,81 olup, kilofobi düzeyleri yüksektir. ''Yeme Bozukluklarında Dikotomi Düşünce Ölçeği (YBDDÖ) Toplam“ skor ortalaması 2,27±0,68'dir; yani yeme bozukluklarında dikotomi düşünceleri düşüktür. ”Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26) Toplam“ skor ortalaması 13,10±7,91'dir ve yeme tutumları düşüktür. Katılımcıların YBDDÖ'nün ”Yemek“ alt faktör skorları arttıkça YTT-26'nın ”Diyet“ alt faktör skorlarında %25,3'lük artış, ”Oral Kontrol“ alt faktör skorlarında %10,7'lik artış ve ”YTT-26 Toplam" skorlarında %23,4'lük artışın olduğu saptanmıştır (p0,05). Dikotomik düşünce yeme tutum skorunda artışa neden olmaktadır ve dikotomik düşüncenin ve YTT-26 ve KFÖ toplam skoru üzerine etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the dichotomy thinking scale and eating attitudes in preobese and obese adults and to evaluate its effect on overweight phobia. The average age of the 350 participants in the study was 36.40±12.01 years, and the average BMI was 30.22±4.19 kg/m². The total score mean of the Fat Phobia Scale (FPS) was 3.52±0.81, indicating a high level of weight phobia. The mean total score of the Dichotomous Thinking in Eating Disorders Scale (DTEDS) was 2.27±0.68, indicating low dichotomous thinking in eating disorders. The mean total score of the Eating Attitude Test-26 (EAT-26) was 13.10±7.91, suggesting low eating attitudes. It was found that as the DTEDS ''Food'' subscale scores increased, there was a 25.3% increase in the ''Diet'' subscale scores of EAT-26, a 10.7% increase in the ''Oral Control'' subscale scores, and a 23.4% increase in the ''Total'' EAT-26 scores (p0.05). Dichotomous thinking increases eating attitude scores but has no effect on the total scores of dichotomous thinking, EAT-26, and FPS.