Cochlear implantta stimulation rate değişkeninin müzik algısı üzerindeki etkisi
The effect of stimulation rate variable on music perception in cochlear implant
  1. Tez No: 915637
  2. Yazar: NEYTULLAH SALMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Cochlear implant sistemlerinin uyarlama parametreleri kullanıcıların sesleri algılama beceri üzerinde önemli ölçüde etkilidir. Stimulation rate parametresi cochlear implant sistemlerinin fitting parametreleri arasında sesin zamansal çözünürlüğünü önemli ölçüde etkilemektedir. Stimulation rate parametresinin, sesin zamansal özelliklerini bünyesinde barındıran müziğin algılanması üzerindeki etkisini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Materyal Metot: Çalışmaya 27 cochlear implantlı birey dahil edilmiştir. Katılımcıların müzikal algı becerilerini değerlendirmek amacıyla Anadolu Ün􀵴vers􀵴tes􀵴 Müz􀵴k Algı Test􀵴(AMAT) kullanılmıştır. Her katılımcı 250 pps/ch, 900 pps/ch, 1800 pps/ch stimulation rate değerleri ile ayarlanmış mapler ile müzikal algı testine tabi tutulmuştur. Bulgular: Stimulation rate değerlerindeki değişimin müzikal algı testinin sonuçları üzerinde istatistiksel anlamlı bir farklılık ortaya çıkarmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, işitme cihazı takma yaşı, işitme cihazı kullanım süresi, cochlear implantasyon yaşı, cochlear implant kullanım süresi ile müzikal algı testinin sonuçları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Stimulation rate değerlerindeki değişikliğin müzikal algı becerileri üzerinde anlamlı bir farklılığın ortaya çıkarmamasının sebebi cochlear implant sistemlerinin nöral yapıları uyarma yöntemleri olduğu düşünülmektedir. Katılımcıların yaş, tanılanma yaşı, cinsiyet, işitme cihazı takma yaşı, işitme cihazı kullanım süresi, cochlear implantasyon yaşı, cochlear implant kullanım süresi ile müzikal algı testinin sonuçları arasında anlamlı bir ilişki olmaması; deneyimlenmemiş mapler ile yapılan test, preimplantasyon işitme eşikleri, nöral ateşleme mekanizmalarından bir veya birkaçının birden etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The fitting parameters of cochlear implant systems have a significant effect on the ability of users to perceive sounds. The stimulation rate parameter significantly affects the temporal resolution of sound among the fitting parameters of cochlear implant systems. This study was conducted to investigate the effect of the stimulation rate parameter on the perception of music, which contains the temporal characteristics of sound. Material Method: 27 individuals with cochlear implants were included in the study. Anadolu University Music Perception Test (AMAT) was used to evaluate the musical perception skills of the participants. Each participant was subjected to the musical perception test with maps adjusted with stimulation rate values of 250 pps/ch, 900 pps/ch, 1800 pps/ch. Findings: It was determined that the change in stimulation rate values did not reveal a statistically significant difference on the results of the musical perception test. It was determined that there was no significant relationship between the participants age, gender, including age of hearing aids, duration of hearing aid usege, age of cochlear implantation, duration of cochlear implant usage, age at diagnosis and the results of the musical perception test. Discussion and Conclusion: The reason why the change in stimulation rate values did not reveal a significant difference in musical perception skills is thought to be the methods of cochlear implant systems to stimulate neural structures. The fact that there is no significant relationship between the participants age, gender, including age of hearing aids, duration of hearing aid usage, age of cochlear implantation, duration of cochlear implant usage, age at diagnosis and the results of the musical perception test; It is thought that one or more of the following factors are effective: the test with an inexperienced mapper, preimplantation hearing thresholds, and neural firing mechanisms.