Yüksekova (Hakkari ) ilçesinde jeomorfolojik birimlerile arazi kullanım arasındaki ilişki
The Relationship between geomorphological units and land use in Yüksekova (Hakkari̇) district
  1. Tez No: 915645
  2. Yazar: CEMAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nüfus artışına paralel olarak artan tüketim oranı, doğadaki kaynakların da hızla tüketilmesine sebep olmaktadır. Bu durum da doğada sınırlı bulunan kaynakların tüketiminde sürdürülebilirlik ilkesini gözetmeyi zorunlu hale getirmektedir. Nitekim artan nüfus ve gelişen teknoloji, üretim-tüketim kalıplarını da değiştirmektedir. Buna bağlı olarak insan-doğa ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Doğal alanların kullanımı ile birlikte arazi kullanımında yaşanan değişimler, etkin bir arazi kullanım planlamasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu noktada bahsi geçen arazi kullanımı kavramı, kişilerin gereksinimlerini karşılayabilmek amacıyla doğaya yönelmelerini ve doğal kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmalarını ifade etmektedir. Bu tez çalışması Hakkâri iline bağlı Yüksekova ilçesindeki jeomorfolojik birimler ile arazi kullanımı arasındaki ilişkinin belirlenmesini konu edinmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı ise Yüksekova ilçesinin fiziki ve beşerî coğrafya özelliklerini detaylı bir şekilde saptayarak bu özelliklerin arazi kullanımı üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Çalışmada nitel (doküman inceleme) ve nicel (CBS analizleri) verilerden yararlanılarak karma yöntem kullanılmıştır. Yüksekova ilçesindeki arazi kullanımına büyük ölçüde fiziki şartların etkilediğini görmektedir. İnceleme sahasının merkezinde bulunan ovanın bulunduğu alan morfolojik özellikler bakımından daha sade bir topoğrafya oluştururken, ovanın etrafı oldukça dağlık ve engebelidir. Çalışma sahasının jeomorfolojik durumuna bağlı olarak nüfus, yerleşme, tarım, sanayi, ticaret, hayvancılık faaliyetleri ağırlıklı olarak iç kesimlerde buna karşılık madencilik, ormancılık gibi faaliyetler ise güney kesimlerde yayılış göstermiştir. Kuzey kesimlerinde ise topoğrafyanın elverişsizliği beşeri ve ekonomik faaliyetleri sınırlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing consumption rate parallel to the population growth causes the rapid depletion of natural resources. This situation makes it necessary to observe the principle of sustainability in the consumption of limited resources in nature. Indeed, the increasing population and developing technology also change the production-consumption patterns. Accordingly, human-nature relations need to be reviewed. The changes in land use along with the use of natural areas reveal the necessity of an effective land use planning. At this point, the concept of land use mentioned refers to people turning to nature in order to meet their needs and making the best use of natural resources. This thesis study is about determining the relationship between geomorphological units and land use in Yüksekova district of Hakkari province. In this direction, the aim of the study is to determine the physical and human geography features of Yüksekova district in detail and to determine the effects of these features on land use. In the study, mixed method was used by utilizing qualitative (document analysis) and quantitative (GIS analysis) data. It is seen that the land use in Yüksekova district is largely affected by physical conditions. The area where the plain in the center of the study area is located forms a simpler topography in terms of morphological features, while the surrounding area of the plain is quite mountainous and hilly. Depending on the geomorphological condition of the study area, population, settlement, agriculture, industry, trade and animal husbandry activities are predominantly spread in the interior, while activities such as mining and forestry are spread in the southern parts. In the northern parts, the unfavorable topography has limited human and economic activities.