Kimya ders kitaplarındaki ünite sonu sorularının ve öğretim programındaki kazanımların yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne göre incelenmesi
Examination of unit-end-questions in chemistry textbooks and learning objectives in the curriculum according to the renewed Bloom Taxonomy
  1. Tez No: 915644
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKTEPEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ NİHAL YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına ait 9. , 10. , 11. ve 12. sınıf kimya ders kitaplarında bulunan 1. ünite sonu değerlendirme soruları ve aynı ünitelerin öğretim programında bulunan kazanımları Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma sonucunda soruların ve kazanımların bilgi ve bilişsel süreç boyutlarındaki basamaklara dengeli dağılmadığı, yüksek oranda alt düzey basamaklarda bulunduğu tespit edilmiştir. Soru ve kazanımların sınıflandırma açısından uyumu incelendiğinde kazanımların sorulara göre daha alt düzey basamaklarda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 1st unit end assessment questions in the 9th, 10th, 11th and 12th grade chemistry textbooks of the 2023-2024 Academic Year and the learning outcomes of the same units in the curriculum were classified according to the Renewed Bloom Taxonomy. As a result of the classification, it was determined that the questions and learning outcomes were not distributed evenly across the levels in the knowledge and cognitive process dimensions, and were found to be at a high rate of lower-level levels. When the compatibility of the questions and the learning outcomes in terms of classification was examined, it was determined that the learning outcomes were at lower-level levels than the questions.