Investigation of microplastics in organized industrual zones and specific industrial wastewaters
Organize sanayi bölgelerinde ve spesifik endüstriyel atıksularda mikroplastiklerin araştırılması
- Tez No: 915656
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mikroplastikler (MP'ler), çevre sistemleri arasında kolayca taşınabilmeleri, sayıları ve diğer kirleticileri taşıyabilme kabiliyetleri nedeniyle hükümetlerin yanı sıra akademik ve çevre organizasyonlarının da giderek artan bir endişesidir. Son yıllarda yayınlanmış çok sayıda çalışmada atıksu arıtma tesislerinin (AAT'lerin), evsel faaliyetlerden kaynaklanan çevredeki MP'lere kaynak olması üzerine odaklanmıştır. Ancak endüstriyel atıksu arıtma tesisleri (EAAT'ler) evsel AAT'ler ile karşılaştırıldığında çok az incelenmiştir. EAAT'lere ve organize sanayi bölgelerine (OSB'ler) odaklanan birkaç çalışma, endüstriyel atıksuların MP kirliliği açısından evsel atıksuları geçebilecek kapasiteye sahip olduğunu göstermiştir. Bu boşluğu gidermek için, bu çalışma Ankara'daki iki farklı OSB'deki MP'leri ve her OSB'den seçilen iki endüstriyi plastik kullanımı ve atıksu üretimi açısından analiz etmeyi amaçlamıştır. Atıksularda MP konsantrasyonunun 3 ila 149 MP/L arasında değiştiği ve çamurda 183 MP/g TS değerine ulaştığı ve örneklerin LDPE, HDPE, PET ve PP gibi çok çeşitli yaygın polimerlere sahip olduğu bulunmuştur. Örneklenen endüstriler arasında boya endüstrisi en yüksek MP konsantrasyonuna sahip olduğu, fakat bir ön arıtma sistemine sahip olduğu için konsantrasyonunu 103 MP/L'den 31 MP/L'ye düşürdüğü gözlemlenmiştir. OSB'lerde EAAT'nin varlığının deşarjlarda farklılığa sebep olduğu ve %90,9'luk ortalama giderim verimliliği gösterdiği ortaya konmuştur. Bu çalışma ile OSB'lerin çevredeki MP kirliliğine önemli katkıda bulunabileceğini gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microplastics (MPs) are a growing concern of governments as well as academic and environmental organizations due to their ease of transportation between environmental systems, increasing numbers and ability to transport other contaminants. In the last decades, plenty of studies focused on the wastewater treatment plants (WWTPs) as a contributor of MPs in the environment arising from the domestic activities. However industrial wastewater treatment plants (IWWTPs) have been studied very rarely as compared to their domestic counterparts. Few studies focusing on IWWTPs and organized industrial zones (OIZs) have demonstrated that industrial wastewaters have the capacity to surpass domestic wastewaters in terms of MP pollution. To address this gap, this study aimed to analyze MPs in two different OIZs in Ankara and two selected industries from each OIZ for their plastic use and wastewater generation. It has been found that MP concentrations varied between 3 to 149 MP/L in wastewaters and reaches a value of 183 MP/g TS in sludge and have a large variety of common polymers such as LDPE, HDPE, PET and PP. Among the industries sampled paint industry had the highest MP concentration, however, having a pretreatment system reduced its concentration from 103 MP/L to 31 MP/L. Presence of an IWWTP in OIZs made a difference in discharges, demonstrating 90.9% removal efficiency on average. With this study, it is concluded that OIZs can be important contributors of MPs pollution in the environment.