Türkiye'de tekstil sanayi ağırlıklı organize sanayi bölgesinin atıksu arıtma tesisinde tespit edilen mikroplastiklerin araştırılması
Investigation of microplastics detected in the wastewater treatment plant of the textile industry-focused organized industrial zone in Türkiye
  1. Tez No: 946615
  2. Yazar: BENGÜSU IŞIK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN EKREM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endüstriyel atık suların, arıtma tesislerine ulaşan mikroplastiklerin (MP) önemli bir kaynağı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, tekstil sanayi ağırlıklı bir organize sanayi bölgesinin (OSB) atık su arıtma tesisinden (AAT) 1 yıl boyunca elde edilen ekstraktlardaki MP'lerin bolluğu, özellikleri, mevsimsel değişimi ve giderim verimleri değerlendirilmiştir. MP'lerin ortalama bolluğu, AAT giriş suyunda 161,3 ± 74,9 MP/L, çıkış suyunda ise 16,9 ± 6,2 MP/L olarak bulunmuştur. Çamur kekindeki MP bolluğu 43,2 ± 17,1 MP/g kuru ağırlık (dw) olarak bulunmuştur. Örneklerde (atık su ve çamur) baskın şekil lif, baskın renk şeffaf ve baskın boyut aralığı 1-0,5 mm'dir. Giriş atıksu örneklerindeki ana MP tipleri PE (%29,6), PES (%25,9), PET (%22,2) ve PP (%14,8) iken, çıkış atıksu örneklerinde PE (%41,9), PET (%19,4) ve PP (%12,9) idi. Çamur kekindeki dağılım PE (%67,9), PET (%16,1) ve PES (%10,7) idi. Gelecekteki çalışmalar, plastik kirliliğinin kontrolü ve denetlenmesi, MP'lerin ekosistemler üzerindeki zararlı etkilerini incelenmesi, AAT'lerdeki MP giderim verimliliğini artırmak ve ekosistemlere salınan MP miktarını azaltmak için yeni arıtma teknolojilerin ve tekniklerin geliştirilmesine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Industrial wastewater is a significant source of microplastics (MPs) entering treatment plants. This study assessed the abundance, characteristics, seasonal variations, and removal efficiencies of microplastics (MPs) in samples collected from the wastewater treatment plant (WWTP) of a textile industry-dominated organized industrial zone (OIZ) over one year. The average abundance of MPs in the WWTP influent was measured at 161.3 ± 74.9 MP/L, while the effluent contained 16.9 ± 6.2 MP/L. The concentration of MPs in the sludge cake was found to be 43.2 ± 17.1 MP/g of dry weight (dw). In both wastewater and sludge samples, the predominant shape of the MPs was fibrous, the most common color was transparent, and the typical size range was between 0.5 and 1 mm. The main types of MPs detected in the influent wastewater samples included polyethylene (PE) at 29.6%, polyester (PES) at 25.9%, polyethylene terephthalate (PET) at 22.2%, and polypropylene (PP) at 14.8%. In the effluent samples, the distribution primarily consisted of PE at 41.9%, PET at 19.4%, and PP at 12.9%. For the sludge cake, the concentrations were PE at 67.9%, PET at 16.1%, and PES at 10.7%. Future research should focus on developing new technologies and methods to improve removal efficiencies and reduce the release of MPs into ecosystems, while also investigating the harmful effects of MPs on environmental health.