Mustafa El-Üsküdarî'nin El-Müntekâ fi Şerhi'l-Mültakâ adlı eseri (zekât-itikâf arası) inceleme ve tahkik
(المُنتقى في شرح المُلتقى) في الفقه الحنفي لمصطفى بن عمر بن محمد الأُسْكُداري الحنفي (ت1093ﻫ-1682م)قسم العبادات (باب الزكاة، باب الاعتكاف)
- Tez No: 915657
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma, Mustafa el-Askadari'nin“el-Muntaqā fî Şerhi'l-Multaqā”adlı el yazmasını tahkik etmeyi amaçlamaktadır. Bu eser, Hanefi fıkhının önemli kaynaklarından biri olan“el-Multaqā”metnine yapılan önemli şerhlerden biridir. Konu, Hanefi fıkhını anlamadaki ve fıkıh çalışmalarını geliştirmedeki önemi ile birlikte, tahkik edilmesi gereken birçok mesele içermesi ve ciddi bir doğruluk gerektirmesi nedeniyle seçilmiştir. Bu el yazmasının tahkikindeki zorluklardan biri, mevcut nüshalar arasındaki farklılıklar olup, doğru metinlerin belirlenmesini gerektirmektedir. Ayrıca müellifin yöntemi, açıklama biçimini ve sunduğu fıkhî kavramları anlamak için derinlemesine bir inceleme yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, şârihin eserdeki yöntemi ve fıkıh metinlerini şerh etme üslubu analiz edilmiştir. Ayrıca metnin müellifi olan İbrahim el-Halebî'nin ve şârih Mustafa el-Askadari'nin hayatları kapsamlı bir şekilde incelenmiş, eserin müellifliğine dair deliller sunulmuştur. Araştırma, kitabın tanıtımıyla başlayıp içeriğinin analizi ve tahkik edilmesi gereken metne ulaşmak üzere çeşitli bölümlere ayrılmıştır. el-Uskudarî, şerhinde detaylı açıklamalar ile fıkhî tercihleri dengeleyen özgün bir yöntem sergilemiş ve fıkhî meseleleri açıklamak için uygulamalı örnekler sunmuştur. Ayrıca âlimlerin görüşlerini belgelemeye özen göstermiştir. Bu şerhi öne çıkaran özelliklerden biri, Hanefi mezhebine ait görüşleri ve tercihlerini“Diyorum ki,”“Dedik ki,”“Bizim görüşümüz,”ya da“Bizce”ifadeleriyle açıkça belirtmesidir. Bu görüşlerini Kur'an-ı Kerim veya hadis-i şeriflerden delillerle desteklemiş ve bazı meselelerde kendi tercihlerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to critically edit the manuscript“Al-Muntaqā fi Sharḥ al-Multaqā”by Mustafa al-Askadari, one of the significant commentaries on the text“Al-Multaqā”, which is considered an important source in Hanafi jurisprudence. The topic was chosen due to its importance in understanding Hanafi jurisprudence and advancing legal studies, as well as the challenges involved in editing this manuscript, which contains numerous issues requiring precise verification. One of the difficulties in editing this manuscript lies in the discrepancies among the available copies, necessitating careful scrutiny to establish the correct texts. Furthermore, the author's methodology requires an in-depth study to understand the approach used in explaining and clarifying the legal concepts presented. This study relied on analyzing the commentator's methodology and style in explaining legal texts, alongside a comprehensive examination of the life of the author of Al-Multaqā, Ibrahim al-Halabi, and the life of the commentator, Mustafa al-Askadari. The research also documented the attribution of the book. It was divided into several chapters addressing various aspects of the topic, starting with an introduction to the book, an analysis of its contents, and concluding with the text intended for editing. Al-Askadari demonstrated a distinctive approach in his commentary, balancing detailed explanations with legal preferences, while providing practical examples to clarify legal issues. He was meticulous in documenting scholars' opinions. A noteworthy feature of this commentary is the author's explicit mention of Hanafi opinions and preferences using phrases such as“I say,”“We say,”“Our view,”or“According to us,”supported by evidence from the Qur'an or Hadith. In certain issues, he also offered his own preferences.