Mesleksel olarak kurşuna maruz kalanlarda lipid peroksidasyonunun araştırılması
  1. Tez No: 91567
  2. Yazar: CANAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN LERMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Pharmacy and Pharmacology, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Kan kurşun konsantrasyonunun ölçümü, mesleksel olarak kurşuna maruziyetin izlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, kurşuna mesleksel olarak maruz kalan plastik hammaddesi imalatı çalışanlarının kan kurşun düzeyleri ve lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olarak plazma malondialdehid konsantrasyonları ölçüldü (n= 36). Kan kurşun konsantrasyonu grafit fırınlı atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile ve malondialdehid düzeyleri UV-visible spektrofotometre ile ölçüldü. Sonuçlar, kurşuna mesleksel olarak maruz kalmayan, yaş ve cinsiyet bakımından maruziyet grubuna denk kişilerden oluşturulan kontrol grubu ile karşılaştırıldı (n= 25). Yaş, çalışma süresi, sigara ve alkol tüketimi gibi diğer faktörlerin ve kolesterol, trigliserid düzeylerinin lipid peroksidasyonu üzerindeki etkileri de incelendi. Maruziyet grubunun ortalama kan kurşun düzeyi ve malondialdehid konsantrasyonu kontrol grubuna göre anlamlı oranda yüksekti (p=0.0001).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The measurement of blood lead level is a widely used method for monitoring of occupational lead expoure. In this study, blood lead levels and plasma malondialdehyde concentrations as indicator of lipid peroxidation were measured in plastic raw material industry workers occupationally exposed to lead (n= 36). Blood lead concentration was determined by a graphite furnaced atomic absorption spectrophotometer and malondialdehyde level was determined by UV-visible spectrophotometer. Results were compared with occupationally non-exposed, age and sex-matched controls (n= 25). The effects of other factors, including age, duration of employment, smoking and alcohol consumption, cholesterol and triglyceride levels on lipid peroxidation were also evaluated. The mean blood lead level and malondialdehyde concentration of exposed group were significantly higher compared to controls (p= 0.0001).