Kekemeliği olan çocuklarda üst bilişsel farkındalık ve kekemelik davranışlarının ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between WHO stutter children metacognitive awareness and stuttering behaviors
  1. Tez No: 715615
  2. Yazar: İZEL NUR KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın genel amacı kekemeliği olan çocuklarda üst bilişsel farkındalık ile kekemelik davranışları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Kekemeliği olan çocukların üst bilişsel farkındalıkları ile kekemelik sıklığı, kekemelik süresi, kekemelik şiddeti, kekemelik benzeri akıcısızlıkların türü ve ikincil davranışların ilişkisi incelenmiştir. Bunların yanında üst bilişsel farkındalık ile kekemelik benzeri akıcısızlıklar ve kekemelik benzeri olmayan akıcısızlıklar ve bu iki bileşenin toplamı olan toplam akıcısızlık durumlarının ilişkisi incelenmiştir. Demografik özelliklerden, cinsiyet ve sınıf düzeyinin üst bilişsel farkındalık etkisi incelenmiştir. Çalışma grubu 3, 4 ve 5. sınıfa devam eden kekemeliği olan 30 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Kekemelik Davranış Analiz Formu, SSI/TR-4, Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği A formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi, gruplar arası farklılıkların incelenmesinde ise Kruskal Wallis H testi ile Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği puanları ile kekemelik sıklığı, süre, ikincil davranışlar, kekemelik şiddeti, kekemelik benzeri akıcısızlıklar, kekemelik benzeri olmayan akıcısızlıklar ve KBA + KBOA arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir (p>.05). Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği puanlarının cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to examine the relationships between metacognitive awareness and stuttering behaviors in children with stuttering.The relationship between stuttering children's metacognitive awareness and stuttering frequency, stuttering duration, stuttering severity, stuttering type and secondary behaviors were investigated.In addition to these, the relationship between metacognitive awareness and stuttering-related disfluencies and non-stuttering disfluencies and total disfluencies, which is the sum of these two components, were investigated.Metacognitive awareness effects of demographic characteristics, gender and class level were examined. The study group consists of 30 students with stuttering who are in the 3,4th and 5th grades. Data analysis Stuttering behavior form, SSI- 4/ TR, Metacognitive Awareness Scale- A form was used. SPSS 25 program was used in the analysis of the data. Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used to analyze the differences between the groups.