Elit liglerde oynayan hentbolcuların psikolojik sağlamlık, zihinsel dayanıklılık, kaygı durumları arasındaki ilişki
The impact of psychological resilience levels of handball players in professional leagues on mental toughness and anxiety states
  1. Tez No: 915675
  2. Yazar: YALÇIN DALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DERECELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elit Liglerde Oynayan Hentbolcuların Psikolojik Sağlamlık, Zihinsel Dayanıklılık, Kaygı Durumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada veriler katılımcılara Google formlar aracılığıyla ulaştırılmış olup gönüllülük esas alınmıştır. Toplamda 387 kişiye ulaşılmış ve eksiklik ya da hata görülen 21 anket formu analizden çıkartılmış ve analiz için 366 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, Doğan (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Smith ve diğerleri (1986) tarafından geliştirilen Akyol ve diğerleri (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Spor Kaygı Ölçeği, Sheard, Golby ve Van Wersch (2009) tarafından geliştirilen Altınbaş (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ve kişisel bilgiler formundan oluşmaktadır. Verilerin analizi katılımcılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda SPSS 25.0 paket programı ile %95 güven aralığına göre yapılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerine yönelik tanımlayıcı istatistikler ve frekans dağılımları hesaplanmıştır. Veri setindeki aykırı-uç değerler Mahalanobis uzaklık değerleri yardımıyla incelenmiş aykırı uç değerler analizden çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to examine the relationship between Psychological Resilience, Mental Endurance and Anxiety Status of Handball Players in Elite Leagues, the data were delivered to the participants through Google forms and volunteerism was taken as basis. A total of 387 people were reached and 21 questionnaire forms with deficiencies or errors were excluded from the analysis and 366 questionnaire forms were taken into consideration for analysis. The data collection tool consists of the Brief Psychological Resilience Scale (BSRS) adapted into Turkish by Doğan (2015), the Sports Anxiety Scale developed by Smith et al. (1986) and adapted into Turkish by Akyol et al. (2016), the Mental Endurance Inventory in Sport developed by Sheard, Golby and Van Wersch (2009) and adapted into Turkish by Altınbaş (2015), and a personal information form. The data were analysed according to the information obtained from the participants using SPSS 25.0 package programme with a 95% confidence interval. Descriptive statistics and frequency distributions were calculated for the personal information of the participants. Outlier values in the data set were examined with the help of Mahalanobis distance values and outlier values were removed from the analysis.