Günübirlik cerrahi uygulanacak 4-10 yaş arası çocuklara ameliyat odasında projektör kaleydoskop ve çizgi film izletmenin anksiyete, korku ve ağrı üzerine etkisi
The effect of projector kaleidoscope and cartoon film viewing in the operating room on anxiety, fear and pain in children aged 4-10 years to undergo day surgery
  1. Tez No: 915677
  2. Yazar: BURCU KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİYE KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, günübirlik cerrahi girişim uygulanacak olan çocuklara ameliyat odasında projektör kaleydoskop ve çizgi film izletmenin çocuklarda meydana gelen anksiyete, korku ve ağrı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini Mayıs-Kasım 2024 tarihleri arasında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan, çocuk cerrahi servisine başvuran ve günübirlik cerrahi müdahale geçirecek olan 4-10 yaş arası çocuklar oluşturdu. Çalışmanın örnekleminde toplam 90 çocuk (kontrol grubu 30 çocuk, projektör kaleydoskop izletilen 30 çocuk, çizgi film izletilen 30 çocuk) yer aldı. Uygulama gruplarında yer alan çocuklara cerrahi işlemden hemen önce projektör kaleydoskop ve çizgi film izletimi yapıldı. Araştırmanın verilerinin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Anksiyete-Durumluluk Skalası, Çocuk Korku Skalası, Wong Baker Ağrı Ölçeği ve Vital Bulgu Takip Formu kullanıldı. Ameliyat öncesi dönemde çocukların gruplar arası anksiyete ve korku puanları arasında fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of projector kaleidoscope and watching cartoons in the operating room on anxiety, fear and pain in children undergoing day surgery. The population of the study consisted of children aged 4-10 years who met the inclusion criteria between May-November 2024, who were admitted to the paediatric surgery service and who would undergo day surgery. A total of 90 children (control group 30 children, projector kaleidoscope 30 children, cartoon 30 children) were included in the sample of the study. The children in the treatment groups were shown projector kaleidoscope and cartoon films just before the surgical procedure. Descriptive Information Form, Child Anxiety-Situation Scale, Child Fear Scale, Wong Baker Pain Scale and Vital Sign Follow-up Form were used to collect the data. In the preoperative period, there was no difference between the anxiety and fear scores of the children between the groups (p>0.05).