Roma cumhuriyet döneminde Akdeniz'de korsanlık
Piracy in mediterranean in the Roman republic period
  1. Tez No: 915685
  2. Yazar: CANSU DAMLA ÜNAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUN YAZGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Roma Cumhuriyeti döneminde Akdeniz'de korsanlık, deniz ticaretinin güvenliğini ve bölgedeki ekonomik istikrarı tehdit eden önemli bir sorun haline gelmiştir. Çalışma, bu dönemde korsanlığın kökenlerini, toplum içindeki rolünü ve Roma'nın bu tehdit karşısında geliştirdiği çözümleri derinlemesine incelemektedir. Antik Yunan ve Fenike toplumlarında saygın bir meslek olarak kabul edilen korsanlık, zamanla Akdeniz'deki büyük güçlerin deniz ticaretine zarar veren bir tehdit unsuruna dönüşmüştür. Korsanların özellikle Adriyatik, Kilikya ve Pamfilya gibi bölgelere yerleşerek bu bölgelerde kendi hakimiyetlerini kurması, Roma Cumhuriyeti'ni harekete geçirmiştir. Roma, Marcus Antonius, Servilius Vatia Isauricus ve Pompeius gibi komutanlar öncülüğünde Akdeniz'de geniş çaplı askeri operasyonlar düzenlemiş, stratejik olarak bölgeyi korsan tehdidinden temizlemeyi hedeflemiştir. Bu çalışmada Roma'nın uyguladığı askeri ve politik önlemler, korsanlık faaliyetlerinin bölgesel etkileri, korsanların toplum içindeki yeri ve dönemin antik kaynaklarından yola çıkılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, Roma'nın Akdeniz'deki ekonomik ve siyasi hakimiyetini güçlendirme çabalarını yansıtarak korsanlıkla mücadelesinin hem ticari hem de siyasi bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
During the Roman Republic era, piracy in the Mediterranean became a significant issue, threatening the security of maritime trade and the economic stability of the region. This study delves into the origins of piracy during this period, its role within society, and the solutions developed by Rome to counter this threat. In ancient Greek and Phoenician societies, piracy was once regarded as an honorable profession, but over time, it evolved into a menace that disrupted maritime commerce across the Mediterranean. Pirates established strongholds in regions such as the Adriatic, Cilicia, and Pamphylia, asserting their dominance and compelling the Roman Republic to take action. Under the leadership of commanders such as Marcus Antonius, Servilius Vatia Isauricus, and Pompeius, Rome conducted extensive military campaigns in the Mediterranean, aiming to strategically eliminate the pirate threat from the region. This study examines Rome's military and political measures, the regional impacts of piracy activities, the societal role of pirates, and insights derived from ancient sources. The findings reflect Rome's efforts to strengthen its economic and political dominance in the Mediterranean, demonstrating that its struggle against piracy held both commercial and political significance.