Yahudi göçü bağlamında İsrail hükümetinin ve İsrail'deki Stk'ların faaliyet alanları, rolleri ve kapsamı
The Areas of activity, roles, and scope of the Israeli government and NGOs in Israel in the context of jewish migration
  1. Tez No: 915696
  2. Yazar: DİLARA SILIV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEŞİLIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Göç, günümüzde küresel bir sorun olup, sivil toplum kuruluşları (STK'ları), bu bağlamda önemli bir aktör olarak öne çıkmaktadır. İmece kültürünü yansıtan sivil toplum kuruluşlarının - kâr amacı gütmeyen kuruluşların - rolü giderek artmakta ve toplumsal konularda söz sahibi olabilmektedirler. Ancak STK'ların toplumsal sorunlar bağlamındaki yeri ve rolü nedir sorusunun cevabını vermek hemen mümkün olmamaktadır. Bu sorunun cevabı için detaylı araştırmalar, veriler ve birebir incelemeler yapılmalıdır. Bu araştırma, İsrail'deki STK'ların Yahudi göçüyle ilgili faaliyetlerini anlamayı, mevcut sorunlara gün yüzüne çıkarmayı ve bu kuruluşların etkinliğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu tez, göçle ilgili politika oluşturma ve toplumsal entegrasyon gibi konulara yönelik analizler yapılacaktır. Literatürde, sivil toplum kuruluşları ile mülteci ve göçmenlere yönelik doğrudan bağlantı ve etkinin incelendiği kaynakların azlığı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, göç bağlamında yerel ve uluslararası STK'lar ile ilgili ülke bazında yapılan araştırmaların da eksik olduğu görülmektedir. Araştırmada, hem sivil toplum kuruluşlarının göçe etkisi hem de göçün sivil toplum kuruluşlarına etkisi bağlamında bir karşılaştırma yapılacak ve etkilerin soyut ve somut sonuçları ortaya çıkarılacaktır. Bu araştırmanın sonucunda, ülke genelindeki Yahudi göçmenler (olim) ile STK'ların birbiri ile ilişkileri ve etkileri incelenecek ve karşılaştırılacaktır. Ayrıca, STK'lar ile göçmenler arasındaki ilişkilerin boyutları ortaya çıkarılacaktır. Bu çalışma, İsrail'deki en çok göçmen çeşitliliğinin yoğun olduğu yerleri esas alarak, bu bölgelerdeki göç olgusunu ve STK'ların bu yoğun göç durumuna yaklaşımlarını ve katkılarını ortaya koyacaktır. Belirli bir ülkedeki göçmenlerin STK'larla olan bağlantıları ve birbirlerine olan etkileri incelenecektir. İsrail düzeyinde STK'lar ve Yahdi göçmen durumunu akademik düzeyde öğrenmek isteyenler için farklı bir kaynak olacaktır. Günümüz toplumsal sorunlarının başında gelen göçmen sorununu ele alan bu tez, nitel araştırma yöntemlerini kullanarak, İsrail'deki Yahudi göçüyle ilgili STK'lar ve birlikte işbirliği yaptığı hükümetin göç bağlamında uyguladığı politikalar üzerine derinlemesine bir analiz sunacaktır. İsrail'de Yahudi göçü bağlamında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının göç konusundaki rolü, faaliyet alanları ve kapsamı detaylı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Migration is a global challenge, with civil society organizations (CSOs) becoming key players in addressing its complexities. Non-governmental organizations (NGOs), as non-profit entities promoting cooperation, are increasingly active in social issues. However, their exact role in migration contexts remains underexplored, requiring detailed research, data analysis, and direct observation. This study focuses on the activities of NGOs involved in Jewish immigration to Israel, aiming to uncover challenges, evaluate their effectiveness, and examine their contributions to policymaking and social integration. A critical gap in the existing literature is the limited exploration of how NGOs directly affect refugees and migrants, as well as how migration impacts NGOs. Country-specific research, especially regarding local and international NGOs in Israel, is similarly scarce. By analyzing the mutual relationship between migration and NGOs, this study will explore both the abstract and tangible impacts of their interactions. Particular attention is given to regions in Israel with high immigrant diversity to understand how NGOs address the needs of Jewish immigrants (olim) and contribute to managing intensive migration flows. This research will also examine the depth of relationships between immigrants and NGOs and their influence on one another. Employing qualitative methods, the study will provide an in-depth analysis of the roles, activities, and effectiveness of NGOs working with Jewish immigration in Israel. It will also evaluate their cooperation with government policies related to migration. By doing so, this thesis will offer valuable insights into the contributions of NGOs to the immigration landscape in Israel and serve as a critical academic resource for understanding the dynamics of migration and civil society.