Pell & gregory ve winter sınıflandırmasıyla klasifiye edilmiş gömülü yirmi yaş dişlerinin kan grupları ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship of impacted third molars categorized according to the pell & gregory and winter classifications with blood types
  1. Tez No: 915760
  2. Yazar: İBRAHİM TEVFİK GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSU ÇİMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alt çene yirmi yaş dişleri ağızda en fazla gömülü kalan dişlerdir ve ABO ve Rh kan grupları ile bu dişlerin gömülü kalma durumları arasındaki ilişkiyi bulmak hangi populasyonların ve hangi bireylerin gömülü kalma yönünden daha savunmasız olduklarını tahmin etmek ve daha iyi bir müdahale için önem arz etmektedir. Aynı zamanda gömülü alt yirmi yaş dişleri pozisyonlarına göre çeşitli sınıflandırmalar ile klasifiye edilmiş olup en fazla kullanılan sınıflandırmalar Winter ve Pell & Gregory sınıflandırmalarıdır. Çalışmamızın da amacı Pell & Gregory ve Winter sınıflandırmaları ile klasifiye edilmiş gömülü alt yirmi yaş dişlerinin kan grupları ile bir ilişkisinin olup olmadığını incelemekti. Bu bağlamda, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na 1 Mayıs 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında muayene olmak için gelen, kriterlere uyan 534 hasta (274 erkek-260 kadın) rastgele seçildi ve bu hastalara ait 890 gömülü alt yirmi yaş dişi çalışmamıza dahil edildi. Hastalar kan gruplarına göre sınıflandırıldıp mandibular gömülü yirmi yaş dişleri Winter ve Pell & Gregory sınıflandırmalarına göre klasifiye edildi. Kan grupları ve gömülü kalma arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını incelemek adına istatistiki analizler yapıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre Winter sınıflandırmasına göre gömülü kalma ile kan grupları arasında anlamlı bir ilişki yoktu fakat Pell & Gregory sınıflandırmasına göre cinsiyet ayrımı yapmaksızın ve taraf ayrımı yapmaksızın kan grupları ile sınıfların arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı olduğu bulunmuştur (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Mandibular third molars are the most impacted teeth in oral cavity. Finding the relationship of impaction of these teeth with ABO and Rh blood types is crucial to predict which populations and individuals are more vulnerable, and to better intervention. Meanwhile, Pell & Gregory and Winter classifications are most used to categorize for mandibular third molars according to their positions in jaws while many classifications are present. The aim of our study was to investigate if there is any relationship of blood types with mandibular impacted third molar graded via Pell & Gregory and Winter classifications. To this regard, 534 patients (274 male-260 female) who came to be examined to the Department of Oral and Maxillofacial Radiology, Faculty of Dentistry, Alaaddin Keykubat University between May 1, 2023 and December 31, 2023 and met including criterias were selected randomly. In addition, 890 mandibular impacted third molars belonging to these patients were included in our study. Participants were grouped according to blood types, then mandibular third molars were graded with Pell & Gregory and Winter classifications. Statistical analyzes were performed to assess if there was any relationship between blood type and lower third molar impaction. Concerning the results of our study, although there was not any association between blood types and impaction according to the Winter classification, the significant association between blood types and mandibular third molar impaction was found statistically regardless of gender and region discrimination according to the Pell & Gregory classification (p=0,008).