Gömülü alt üçüncü molar dişlerin çekiminde primer ve sekonder kapatma tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of primary and secondary closure techniques in extraction of impacted mandibular third molar teeth
  1. Tez No: 272368
  2. Yazar: ELİF ÖZEN SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, gömüklük dereceleri benzer gömülü alt üçüncü molar diş çekimi sonrasında, primer ve sekonder kapatma tekniklerinin, operasyon sonrası komplikasyonlar ve periodontal iyileşme üzerindeki etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma yaşları 16 ve 29 arasında değişen, 25'i kadın 10'u erkek, medikal olarak sağlıklı 35 hasta üzerinde yürütüldü. Winter sınıflamasına göre vertikal ve mesiyoanguler ve Pell-Gregory sınıflamasına göre sınıf II, posizyon B ve C gömüklüğe sahip alt üçüncü molar dişler çalışmaya dahil edildi. Ağrı, operasyon sonrasında 7 gün boyunca Görsel Analog Skala kullanılarak belirlendi. Şişlik ve trismus, operasyon öncesinde ve operasyon sonrası birinci, üçüncü, 7. ve 15. günlerde değerlendirildi. Şişlik, işaretlenmiş rehber noktalar kullanılarak bir vertikal ve iki horizontal düzlemin ölçülmesiyle değerlendirildi. Trismus, alt ve üst santral kesici dişlerin mesiyal kesici köşelerinin arasındaki mesafenin ölçülmesiyle belirlendi. Periodontal değerlendirme, operasyon öncesinde ve operasyon sonrası birinci, üçüncü ve 6. aylarda gerçekleştirildi. İkinci molar dişin periodontal durumuyla ilişkili klinik parametreler olarak sondalama cep derinliği, klinik ataşman kaybı, gingival indeks ve plak indeksi değerlendirildi. İkinci molar dişin distalindeki alveoler kemik kaybı, anatomik kök boyutu referans alınarak periapikal radyograflar üzerinde değerlendirildi. Ağrı, primer kapatma grubunda operasyon sonrası birinci günde belirgin derecede daha yüksekti. Şişlik, bütün ölçüm zamanlarında primer kapatma grubunda belirgin derecede daha yüksekti. Maksimum ağız açıklığı seviyeleri operasyon sonrası birinci ve üçüncü günlerde primer kapatma grubunda belirgin derecede daha düşüktü. Uygulanan kapatma teknikleri arasında alveoler kemik kaybı açısından farklılık bulunmadığı ancak sekonder kapatma tekniğinin klinik periodontal sağlık üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the influence of primary and secondary closure techniques on postoperative complications and periodontal healing, after identically impacted inferior third molar removal. The study performed on 35 medically healthy, 25 female and 10 male patients between the ages of 16 and 29. Lower third molar teeth in vertical and mesioanguler impaction according to Winter classification and class II, position B and C impaction according to Pell-Gregory classification were included. Pain was evaluated for 7 days postoperatively by using Visual Analog Scale. Swelling and trismus were evaluated preoperatively and on the 1st day, 3rd day, 7th day and 15th day postoperatively. Swelling was evaluated by measuring one vertical and two horizontal planes on face using marked reference points. Trismus was evaluated by measuring the distance between mesial incisal corner superior and inferior central teeth. Periodontal evaluation was performed preoperatively and at first month, third month and 6th month postoperatively. The clinical periodontal parameters of second molar indicating its periodontal status were evaluated as probing pocket depth, clinical attachment loss, gingival index and plaque index. The loss of alveolar height distal to the second molar was evaluated by using anatomic root length as a reference on periapical radiographs. Pain was significantly higher in primary closure group in the postoperative first day. Swelling was significantly higher in primary closure group in all measurement times. Maximum mouth opening levels were significantly lower in primary healing group on the first and third postoperative days. It was revealed that there weas no difference between two closure techniques on regard of alveolar bone loss but secondary closure technique had positive effects on clinical periodontal health.