Farklı ayak müdahalelerinin denge ve reaksiyon zamanı üzerine anlık etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the instant effects of different foot interventions on balance and reaction time
  1. Tez No: 915778
  2. Yazar: BAŞAK NUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILMAZ MENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı ayak müdahalelerinin sağlıklı bireylerde denge ve reaksiyon zamanı üzerine anlık etkisinin karşılaştırılmasını incelemekti. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 102 sağlıklı birey katılmış ve bu bireyler üç gruba ayrılmıştır: statik germe grubu, statik germe ve self masaj grubu ve statik germe ve masaj grubu. Çalışma tek kör randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere, araştırma öncesi ve sonrası olmak üzere, gözler açık ve kapalı olarak tek ayak üzerinde denge testi, Y denge testi ve Nelson ayak reaksiyon testi uygulanmıştır. Bireylerin demografik verileri anket yoluyla toplanmıştır. Gruplar arasında yaş, boy, kilo ve vücut kütle indeksi (VKI) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlar, masaj grubunun tek ayak üzerinde durma testi gözler açık müdahale sonrası değerlerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, statik germe ve self masaj grubunun tek ayak üzerinde durma testi gözler kapalı müdahale sonrası değerlerinin statik germe grubuna göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, self masaj ve masaj uygulamalarının denge ve reaksiyon zamanı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, sporcuların ve aktif bireylerin performansını artırmak ve yaralanmaları önlemek amacıyla kullanılabilecek potansiyel müdahaleler olarak değerlendirilebilir. Bu çalışma, literatürde self masaj, germe ve masajın kombine etkilerini araştıran sınırlı sayıda çalışmadan biridir ve bu alandaki bilgi boşluğunu doldurmaya katkı sağlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, dengeyi artırmada ve reaksiyon zamanını iyileştirmede farklı ayak müdahalelerinin etkinliğini ortaya koyarak, fiziksel rehabilitasyon ve spor performansını artırma alanlarında önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the immediate effects of different foot interventions on balance and reaction time in healthy individuals. A total of 102 healthy participants who met the inclusion criteria were included in the study and were divided into three groups: the static stretching group, the static stretching and self-massage group, and the static stretching and massage group. The study was conducted as a single-blind, randomized controlled trial. Participants underwent a single-leg balance test with eyes open and closed, the Y-balance test, and the Nelson foot reaction test before and after the interventions. Demographic data of the participants were collected through a questionnaire. There were no statistically significant differences between the groups regarding age, height, weight, and body mass index (p>0.05). The results indicated that the single-leg standing test with eyes open values were higher in the massage group compared to the other groups. Additionally, the post-intervention values of the single-leg standing test with eyes closed in the stretching and ball group were higher than those in the stretching group. These findings suggest that self-massage and massage interventions have positive effects on balance and reaction time. These results could be considered potential interventions to enhance performance and prevent injuries in athletes and active individuals. This study is among the few that investigate the combined effects of self-massage, stretching, and massage, contributing to filling the knowledge gap in this area. The study's results provide significant insights into the fields of physical rehabilitation and sports performance enhancement by demonstrating the effectiveness of various foot interventions in improving balance and reaction time.