Anestezi yoğun bakım ünitesinde linezolid kullanımına bağlı potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin incelenmesi: retrospektif bir çalışma
A study of potantial drug-drug interactions with linezolid in the intensive care unit: A retrospective study
  1. Tez No: 915825
  2. Yazar: OKAN KURTBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasındaki amaç; yoğun bakım ünitelerindeki hastalarda enfeksiyon tedavisi sırasında kullanılan Linezolid isimli ilacın diğer ilaçlar ile olan olası etkileşimlerinin aydınlatılarak klinik kullanımdaki paydaşlara bilgi akışının sağlanmasıdır. Çalışmada Süleyman Demirel Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2017-2023 yılları arasında en az 24 saat yatarak tedavi görmüş ve bu süre zarfında Linezolid isimli etkin maddeye ek olarak en az bir farklı ilaç kullanan 18 yaş üzerinde olan yoğun bakım hastalarının dosyalarındaki veriler kullanılmıştır. Bu veriler Lexi-Interact programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen 68 (%36) hasta tedavi gördüğü süre boyunca 2-22 gün, 69 (%36,5) hasta 23-45 gün ve 52 (%27,5) adet hasta ise 46-197 gün polifarmasiye maruz kalmıştır. Toplamda 655 adet etkileşime rastlanmıştır. Bunlardan A tipi etkileşim 17 (%8,99) adet, B tipi etkileşim 172 (%91) adet, C tipi etkileşim 183 (% 96,83) adet, D tipi etkileşim 184 (%97,35) adet, X tipi etkileşim ise 99 (%52,38) adet olarak saptanmıştır Linezolid ile ikili ilaç kullanımı açısından potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin incelenmesi sonucunda C tipi en sık etkileşimin Ketiapin (33 adet; %17,20), D tipi etkileşimin Salbutamol (94; %49,70) ve Linezolid ile yan yana kullanımı önerilmeyen X tipi etkileşimlerin ise Metoklopropamid (44 adet; %23,30) ve Escitalopram (11; %5,80) ile meydana gelebileceği görülmüştür. Sonuç olarak Linezolid ile saptanan potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin hastalar tarafından tolere edilebilir düzeyde etkiler geliştirdiği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide information flow to stakeholders in clinical use by clarifying the possible interactions of the drug Linezolid with other drugs used during infection treatment in patients in intensive care units. In the study, data from the files of intensive care patients over the age of 18 who were hospitalized for at least 24 hours between 2017 and 2023 in the Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation, Süleyman Demirel Faculty of Medicine, and who used at least one different drug in addition to the active substance Linezolid during this period were used. These data were evaluated with the Lexi-Interact program. Included in the study, 68 (36%) patients were exposed to polypharmacy for 2-22 days, 69 (36.5%) patients for 23-45 days and 52 (27.5%) patients for 46-197 days. A total of 655 interactions were observed. Among these, type A interaction was 17 (8.99%), type B interaction was 172 (91%), type C interaction was 183 (96.83%), type D interaction was 184 (97.35%) and type X interaction was 99 (52.38%); 17.20%), type D interaction with Salbutamol (94; 49.70%) and type X interactions, which are not recommended to be used side by side with Linezolid, with Metoclopropamide (44; 23.30%) and Escitalopram (11; 5.80%). In conclusion, the potential drug-drug interactions detected with Linezolid can be interpreted as developing effects at a tolerable level by patients.