Kronik hastalıkla yaşam ölçeği'nin türk toplumunda geçerlik ve güvenirliğin incelenmesi
Investigation of the validity and reliability of the living with chronic disease scale in Turkish population
  1. Tez No: 915827
  2. Yazar: MERVE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMURAN CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, kronik hastalıklardan en yaygın görülen Diabetes Mellitus (DM), Hipertansiyon (HT) ve diğer kronik hastalık tanısı olan bireylerde Kronik Hastalıkla Yaşam Ölçeği'nin (Escala de Convivencia Con un Proceso Crónico) Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin incelemek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olarak iki aşamada yapıldı. Birinci aşama metodolojik, ikinci aşama tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın metodolojik aşamasının örneklemini bir devlet hastanesinin iç hastalıkları kliniğine başvuran DM ve HT tanılı 500 birey, tanımlayıcı aşamasının örneklemini ise DM, HT ve diğer kronik hastalıklara sahip 700 birey oluşturdu. Metodoloji aşamada; ölçeğin geçerliği için dil, kapsam, yüzey ve yapı geçerliliği, yakınsak geçerlik, güvenirliği için iç tutarlılık (Cronbach Alfa), zamana karşı değişmezlik incelendi. Zamana göre değişmezlik için test tekrar test yöntemi kullanıldı. 30 hastaya on dört gün arayla iki kez ölçek uygulandı. Tanımlayıcı aşamada ise ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde değerler hesaplandı ve gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız gruplarda t testi, ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi yapıldı. Elde edilen istatiksel sonuçlar %95 güven aralığında, p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted in two stages, methodologically and descriptively, to examine the Turkish validity and reliability of the Living with Chronic Disease Scale (Escala de Convivencia Con un Proceso Crónico) in individuals diagnosed with Diabetes Mellitus (DM), Hypertension (HT) and other chronic diseases. The first phase was methodological and the second phase was descriptive. The sample of the methodological phase of the study consisted of 500 individuals diagnosed with DM and HT who applied to the internal medicine clinic of a state hospital, and the sample of the descriptive phase consisted of 700 individuals with DM, HT and other chronic diseases. In the methodology phase, language, content, face and construct validity, convergent validity, internal consistency (Cronbach's alpha) and time invariance were examined for the validity of the scale. Test-retest method was used for time invariance. 30 patients were administered the scale twice, fourteen days apart. In the descriptive stage, mean, standard deviation, number and percentage values were calculated and independent groups t test, ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test were performed for intergroup comparisons. The statistical results obtained were statistically significant at 95% confidence interval and p0.05).