Adölesan dönem sporcularda zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between mental resilience levels and emotional intelligence levels in adolescent athletes
- Tez No: 915847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EFEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı adölesan dönem sporcularda zihinsel dayanıklılık ile duygusal zekâ arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli için nicel araştırma türlerinden olan tarama modeli seçilmiştir. Araştırmanın evrenini Bursa ili Osmangazi ilçesinde bulunan ortaöğretim öğrencileri oluşturuken; örneklem grubunu ise bu öğrenciler arasındaki çaılışmaya katılmak isteyen 328 gönüllü lisanslı sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için“Demografik Bilgi Formu”, zihinsel dayanıklılık düzeylerini belirlemek için“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği (ZDÖ)”ve duygusal zekâ düzeylerini belirlemek için ise“Duygusal Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Statistical Packadge for Social Sciences (SPSS) 17.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan normallik testleri (Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk) sonucunda veriler normal dağılım göstermediğinden Spearman Rank Korelasyon Testi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Post Hoc testlerinden Bonferroni Testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde ayrıca frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mental resilience and emotional intelligence in adolescent athletes. The survey model, one of the quantitative research methods, has been selected for the research model. The population of the study consists of secondary school students in the Osmangazi district of Bursa, while the sample group consists of 328 voluntary licensed athletes who wanted to participate in the study. In the research, the“Demographic Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the participants, the“Mental Resilience Scale (MRS)”to determine their mental resilience levels, and the“Emotional Intelligence Scale”to determine their emotional intelligence levels. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0 software was used for the analysis of the obtained data. As a result of the normality tests (Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk), since the data did not show a normal distribution, the Spearman Rank Correlation Test, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis Test, and Bonferroni Test from Post Hoc tests were applied. In the analysis of the data, frequency, percentage, minimum, maximum, mean, and standard deviation values were also used.