Gebelikte doğum korkusunun gebelik yakınmaları ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of childbirth fear on pregnancy complaints and quality of life during pregnancy
- Tez No: 915846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma gebelikte doğum korkusu düzeylerinin, gebelik yakınmalarının sıklığının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesini, doğum korkusu ve yakınmalarla ilişkili sosyodemografik faktörlerin belirlenmesini; ayrıca gebelikte doğum korkusunun gebelik yakınmalarına ve yaşam kalitesine olan etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 339 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler sosyodemografik bilgi formu, WIJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi (WDEQ-A) Ölçeği ve Gebelik Yakınmaları ve Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği (GYYKEÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular: Gebelerin WDEQ-A ortalama puanı 68,11(ss=30,96) olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %15,9'unun hafif düzeyde, %28,3'ünün orta düzeyde, %26,5'inin ileri düzeyde, %29,2'sinin de klinik düzeyde doğum korkusuna sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the levels of childbirth fear during pregnancy, the frequency of pregnancy-related complaints and the quality of life, to determine the sociodemographic factors associated with childbirth fear and complaints; and also to examine the impact of childbirth fear on pregnancy-related complaints and quality of life. Materials and Methods: The study was conducted with 339 pregnant women at Bolu Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital's Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic. Data were collected using the sociodemographic information form, the WIJMA Childbirth Expectation/Experience (WDEQ-A) Scale, and the Pregnancy Complaints and Impact on Quality of Life Scale (PCIQLS). Results: The mean WDEQ-A score of the pregnant women was calculated as 68.11 (SD±30.96). It was found that 15.9% of the participants had mild, 28.3% moderate, 26.5% severe, and 29.2% clinical levels of childbirth fear. It was observed that as the frequency of experiencing miscarriage, curettage or stillbirth increased, the fear of childbirth increased.