Kronik olarak atık anestezik gazlara maruz kalan anestezi personelinde glutation, total antioksidan düzeylerinin dna hasarı ile ilişkisinin araştırılması
Assessment of association between glutathione levels, total antioxidant capacity and dna damage in a group of anaesthesia personnel chronically exposed to waste anaesthetic gases
  1. Tez No: 225542
  2. Yazar: SEVAL İZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Eczacılık ve Farmakoloji, Anesthesiology and Reanimation, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnhalasyon anesteziklerinin mutajenik ve genotoksik etkilerinin tartışıldığı araştırma sayısı artmaktadır. IARC inhalasyon anesteziklerini, insanlarda karsinojenitesi sınıflandırılmamış bileşikler (grup III) grubunda değerlendirmektedir. Çalışmamız; DNA hasarının kantitatif olarak ölçüldüğü; kuyruk uzunluğu (TL), kuyruk yoğunluğu (TI), kuyruk momenti (TM), total antioksidan kapasite ve redükte glutation farklılıklarını belirlemek amacıyla ile benzer ameliyathane koşullarında, genellikle nitröz oksit, izofluran, sevofluran ve desfluran gibi inhalasyon anesteziklerine maruz kalan 31 kadın ve 9 erkek anestezi personeli ile yaşları çalışma grubumuzla uyumlu olarak seçilmiş, inhalasyon anesteziklerine maruz kalmayan 40 sağlık çalışanının gönüllü olarak katıldığı kontrol grubundan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
There is an increase in the number of studies which discusses the mutagenic and genotoxic effects of inhalation anaesthetics. IARC has considered the carcinogenicity classification of inhalation anaesthetics in the group of 3 (not classifiable as to carcinogenicity to humans). In this study the quantitative measurement of DNA damage; tail length(TL), intensity(TI), and moment(TM), total antioxidant capacity(TAC), and reduced glutathione levels(GSH) of 31 women and 9 men anaesthesia personnel working in similar operating theatre conditions generally exposed to inhalation anaesthetics such as nitrous oxide, isoflurane, sevoflurane, desflurane were measured as well as in an age-matched control group comprised of 40 volunteer healthy workers without occupational exposure to inhalation anaesthetics .