Irak'ta prostat kanserlı̇ hastalarda galectın 9, beta-katenı̇n ve katepsı̇n b düzeylerı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ve klı̇nı̇k önemı̇nı̇n araştırılması
Exploration of the relationship and clinical importance between galectin 9, beta-catenin and cathepsin b levels in patients with prostate cancer in Iraq
  1. Tez No: 915853
  2. Yazar: SAIF ABDALAZIZ METEAB BANIDAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen ikinci kanser tanısıdır ve dünya çapında beşinci önde gelen ölüm nedenidir. Prostat kanseri erken evrede asemptomatik olabilir ve genellikle sadece aktif gözetim gerektirebilecek kadar hafif seyreder. Erken teşhis ve tedavi sağkalım oranlarını önemli ölçüde iyileştirir. Birçok vaka yavaş büyürken, agresif formlar yayılabilir ve tedavisi zor olabilir, bu da daha iyi teşhis araçları ve tedaviler üzerine araştırmaları çok önemli hale getirmiştir. Hastalığın ayrıca önemli sağlık, psikolojik ve ekonomik etkileri vardır ve bu da etkili önleme, erken teşhis ve kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerine olan ihtiyacı belirginleştirmiştir. PCa tedavi stratejilerinin teşhis ve kontrolüne yardımcı olacak biyobelirteçlerin geliştirilmesine yönelik klinik olarak karşılanmamış bir ihtiyaç bulunmuştur. Serum, idrar ve hatta doku örnekleri için birçok yeni biyobelirteç çalışılabilir ve PCa ile ilişkiyi bulmak için kullanılabilir. Bu noktadan hareketle, bu çalışma serum Galectin 9 (Gal-9), human Beta-Catenin (CTNNβ1) ve human Cathepsin B (CTSB) seviyelerinin PCa ile ilişkili olup olmadığını ve hastalarda ilerleyici PCa'nın biyobelirteçleri veya öngörücüleri olarak hizmet edip edemeyeceklerini araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, Irak'taki prostat kanseri hastalarının yönetimini iyileştirmeye yardımcı olacak yeni bir prostat kanseri prognostiği için sağlıklı erkeklerle karşılaştırıldığında Gal-9, insan CTNNβ1, insan CTSB, insan hepcidin ve GDF15 ile PCa arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmamız Gal-9, CTSB ve CTNNβ1'i aydınlatan ilk çalışma olması nedeniyle önemli bulunmaktadır. Ekim 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında, denekler Anbar Eğitim Hastanesi, Anbar Kanser Merkezi, Heet Genel Hastanesi ve Kerkük Eğitim Hastanesi'nden seçilmiştir. Bu çalışmanın denekleri iki gruba ayrılmış, hasta grubu 50 PCa hastasından ve kontrol grubu 40 sağlıklı bireyden oluşmuştur. Serum Gal-9, insan CTSB, insan CTNNβ1, GDF15 ve hepsidin hormon düzeyleri ELISA kitleri ile ölçülmüştür. Hasta grubunun Gal-9 düzeyleri (127,14±52,49) sağlıklı grubunkinden (39,64±16,28) daha yüksek bulunmuştur. Hasta grubundaki insan CTNNβ1 konsantrasyonu (1,77±0,52) sağlıklı gruptan (0,68±0,19) daha yüksek bulunmuştur. Hasta grubunun insan CTSB değerleri sağlıklı grubunkinden (sırasıyla 116,02±39,44 ve 80,40±24,76) daha yüksek olmuştur. Katılımcıların GAL-9, İnsan CTNNβ1 ve İnsan CTSB değerleri gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (P < 0,05). Hastaların GDF15 düzeyleri (743,22±277,311) sağlıklı gruptan (453,96±137,98) daha yüksek olmuştur. Hasta grubunun hepsidin hormonu düzeyleri (36,91±13,45) sağlıklı grubunkinden (17,51±6,34) daha yüksek olmuştur. Katılımcıların GDF15 ve insan hepsidin değerleri hasta ve sağlıklı gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (P < 0,05). Katılımcıların PSA düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermiş (t=16,094; p=0,000), hasta grubu sağlıklı gruba (0,87±0,33) kıyasla daha yüksek PSA değeri (25,28±20,68) göstermiştir. Hasta ve sağlıklı grupların yaş ortalaması sırasıyla (64,82±10,03 ve 58,80±8,32) olarak hesaplanmıştır. Hasta grubunun ortalama BMI değeri 24,21±2,74 ve kontrol grubunun ortalama BMI değeri 29,05±3,96 olarak hesaplanmıştır. PCa hasta gruplarında Gal-9 sırasıyla yaş, insan CTNNβ1 ve serum insan GDF15 düzeyleri (r = 0,319, p = 0,012; r = 0.286, p = 0,022) ile istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon göstermiştir. Serum insan CTSB, sırasıyla BMI ve PCa'da hepsidin hormonu ile istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon göstermiştir (r = -0,266, p = 0,031; r = 0,535, p = 0,0001). PKa hasta gruplarında serum PSA düzeyleri ve insan hepsidin hormonu istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur (P < 0,05). Sonuç olarak, bu çalışma serum Ga-9, İnsan CTSB, İnsan CTNNβ1 ve hepsidin hormonu konsantrasyonlarının PCa hastalarında önemli ölçüde yükseldiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, dolaşımdaki Gal-9, İnsan CTSB, İnsan CTNNβ1, hepsidin ve büyüme farklılaşma faktörü 15, PCa hastalarında tümörlerin insidansını ve ilerlemesini izlemek ve tahmin etmek için tanısal biyobelirteçler olarak hizmet edebilir. Bu yeni çalışma nedeniyle, Gal-9, İnsan CTSB ve İnsan CTNNβ1'in prostat tümörlerini etkilediği biyokimyasal yolu belirlemek ve PCa hastaları için daha etkili bir öngörücü ajan haline getirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most frequent cancer diagnosis made in men and the fifth leading cause of death worldwide. Prostate cancer may be asymptomatic at the early stage and often has an indolent course that may require only active surveillance. Early detection and treatment significantly improve survival rates. While many cases grow slowly, aggressive forms can spread and be difficult to treat, making research into better diagnostic tools and therapies crucial. The disease also has significant health, psychological, and economic impacts, highlighting the need for effective prevention, early detection, and personalized treatment strategies. There is a clinically unmet need to develop biomarkers that will help in the diagnosis and control of PCa treatment strategies. Many new biomarkers for serum, urine, and even tissue samples can be studied and used to find the relationship with PCa. From this point, this study aims to investigate whether serum Galectin 9 (Gal-9), human Beta-Catenin (CTNNβ1), and human Cathepsin B (CTSB) levels are associated with PCa and whether they can serve as biomarkers or predictors of progressive PCa in patients. Also, investigate the relationship between Gal-9, human CTNNβ1, human CTSB, human hepcidin, and GDF15 with PCa compared with healthy men for a new prognostic of prostate cancer that will help improve the management of prostate cancer patients in Iraq. Our study is important because it is the first study to elucidate Gal-9, CTSB, and CTNNβ1. From October 2023 to March 2024, the subjects were selected from Anbar Teaching Hospital, Anbar Cancer Center, Heet General Hospital, and Kirkuk Teaching Hospital. The subjects of this study were divided into two groups, the patient group consisted of 50 patients with PCa and the control group consisted of 40 healthy individuals. Serum Gal-9, human CTSB, human CTNNβ1, GDF15, and hepcidin hormone levels were measured by ELISA kits. The Gal-9 levels of the patient group (127.14±52.49) were higher than those of the healthy group (39.64±16.28). The human CTNNβ1 concentration in the patient group (1.77±0.52) was higher than that in the healthy group (0.68±0.19). The human CTSB values of the patient group were higher than those of the healthy group (116.02±39.44 and 80.40±24.76), respectively. GAL-9, Human CTNNβ1 and Human CTSB values of the participants showed a statistically significant difference according to the groups (P < 0.05). GDF15 levels of the patient (743.22±277.311) were higher than the healthy group (453.96±137.98). The hepcidin hormone levels of the patient group (36.91±13.45) were higher than those of the healthy group (17.51±6.34). The participants' GDF15 and human hepcidin values showed a statistically significant difference between the patient and healthy groups (P < 0.05). The PSA levels of the participants differed significantly between the groups (t=16.094; p=0.000), with the patient group showing a higher PSA value (25.28±20.68) compared to the healthy group (0.87±0.33). The mean age of the patient and healthy groups was calculated as (64.82±10.03 and 58.80±8.32), respectively. The mean BMI of the patient group was calculated as 24.21±2.74, and the mean BMI of the control group was calculated as 29.05±3.96. In the PCa patient groups, Gal-9 showed a statistically significant positive correlation with age, human CTNNβ1, and serum human GDF15 levels (r = 0.319, p = 0.012; r = 0.286, p = 0.022), respectively. Serum human CTSB showed a statistically significant positive correlation with BMI and hepcidin hormone in PCa (r = -0.266, p = 0.031; r = 0.535, p = 0.0001), respectively. Serum PSA levels and human hepcidin hormone in PCa patient groups revealed a statistically significant relationship (P < 0.05). In concluded, this study revealed that serum Ga-9, Human CTSB, Human CTNNβ1 and hepcidin hormone concentrations were dramatically elevated in PCa patients. Consequently, circulating Gal-9, Human CTSB, Human CTNNβ1, hepcidin, and GDF15 may serve as diagnostic biomarkers for monitoring and predicting the incidence and progression of tumours in PCa patients. Due to this novel study, further research is necessary to determine the biochemical pathway by which Gal-9, Human CTSB, and Human CTNNβ1 impact prostate tumours and make it a more effective predictive agent for PCa patients.