Orta Çağ'da Sis (Kozan)
Sis(Kozan) in the Middle Ages
  1. Tez No: 915855
  2. Yazar: NACİYE AKSOY KAMALAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET ALIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kilikya bölgesi içinde yer alan Sis (Kozan), insanlık tarihinde siyasî, coğrafi ve kültürel olarak önemli bir yere sahiptir. Bu bölgeye sahip olan devletler, Anadolu ile Suriye arasındaki bağlantıyı sağmaktaydı. Bölge, VIII. yüzyıldan itibaren üç asır Bizans-Müslüman mücadelesine sahne oldu. II. Basileios döneminde Bizans İmparatorluğu'nun, doğuya yaptığı seferler ve XI. yüzyılda Türklerin Anadolu'ya yapmış oldukları akınlar Ermenileri zorunlu göçe mecbur bıraktı. Anadolu'nun içlerine kadar gelen Ermeniler, Torosları; daha sonra Sis bölgesini yurt edindiler. Sis, Bizans hâkimiyetinde iken İmparatorluk yönetiminin zayıflığından yararlanan Ermeniler; burada ilk olarak Anavarza, daha sonra Sis başkent olmak üzere Kilikya Ermenilerini kurdular. Bizans Devleti'ne bağlı iken Baronluk olan Ermeni Devleti Haçlılara bağlılıkları sırasında Krallık unvanı aldı. Ancak Kilikya'da yaşayan Ermeniler, hiçbir zaman tam hâkimiyet kuramamış, hep bir devlete bağlı olarak hüküm sürmüşlerdir. Dış siyasette Haçlılara ve Moğollara sırtını dayayarak hüküm süren Sis Ermeni Baronluğu, Haçlıların ve Moğolların desteğini çekmesi üzerine zayıf kaldı ve Memlük Devleti ile mücadele edemeyen Ermeniler, Memlük hâkimiyeti altına girdi. Sis Ermeni Baronluğu'nun son bulması sonucu daha önceden Kilikya bölgesinde var olan Türkmenlerden Ramazanoğulları'na Memlük Devleti, Emirlik statüsü vererek bu bölgeye hâkim kıldı. Memlük Devleti'nin ortadan kalkmasına kadar geçen sürede Ramazanoğulları Beyliği, Sis Bölgesine hâkim oldu. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin eline geçen bu bölge, XVI. yüzyıla kadar Ramazanoğulları beyleri tarafından Osmanlı Devleti'ne bağlı olarak yönetildi. Sis, tarih boyunca halklar ve devletlere ev sahipliği yaptı. Devletlerin sınır bölgesi olması, stratejik konumunun özelliği ve bulunduğu coğrafyanın zenginliği sebebiyle yoğun hakimiyet mücadelesinin yaşandığı bir yer oldu.
Özet (Çeviri)
Sis (Kozan), located in the Cilicia region, has a politically, geographically and culturally important place in human history. The states that owned this region provided the connection between Anatolia and Syria. The region witnessed the Byzantine-Muslim contest for three centuries, since the 8th century. The headways of the Byzantine Empire to the east during the reign of Baselios II and the raids of the Turks into Anatolia in the 11th century forced the Armenians to migrate. Armenians who came to the interior of Anatolia, made the Taurus Mountains and then the Sis region as their homes. While Sis was under Byzantine rule, the Armenians, who took advantage of the weakness of the imperial administration, founded the Cilician Armenians here, first in Anavarza and later in Sis, by making Sis as the capital. The Armenian State, which was a barony while it was under the Byzantine Empire, received the title of Kingdom during its loyalty to the Crusaders. However, the Armenians living in Cilicia never established full sovereignty and always ruled under a state. The Armenian Barony of Sis, which ruled by relying on the Crusaders and Mongols in foreign policy, became weaker when the Crusaders and Mongols withdrew their support, and the Armenians, who could not fight the Mamluk State, were dominated by Mamluk rule. As a result of the end of the Armenian Barony of Sis, the Mamluk State gave the Ramazanoğulları, who were Turkmens who previously existed in the Cilicia region, the status of Emirate to the Ramazanoğulları and made them dominant in this region. The Ramazanogulları State Principality dominated the Sis Region until the end of the Mamluk State. Afterwards, this region, which fell into the hands of the Ottoman State, was governed by the Ramazanogulları State beys under the Ottoman State until the 16th century. Sis has hosted peoples and states throughout history. It became a place where intense struggles for dominance took place due to being a border region of states, its strategic location and the richness of its geography