Gruplarda Hosoya-tipli Fibonacci dizileri
Hosoya-type Fibonacci sequences in groups
  1. Tez No: 915857
  2. Yazar: TAN BARIŞ AYDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında, Hosoya-tipli Fibonacci dizilerinin gruplar üzerindeki özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, özellikle iki üreteçli (gerenli) gruplar üzerinde Hosoya-tipli Fibonacci r-orbiti tanımlanmış ve bu dizilerin periyodik özellikleri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, sonlu grupların üretici çiftleri kullanılarak tanımlanan Hosoya-tipli Fibonacci r-orbitlerinin her durumda periyodik olduğu gösterilmiştir. Son olarak, D_2m Dihedral grubunda Hosoya-tipli Fibonacci r-orbitinin periyot uzunlukları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the properties of Hosoya-type Fibonacci sequences on groups have been examined in detail. Specifically, the study introduces the Hosoya-type Fibonacci r-orbit on two-generator groups and investigates the periodic properties of these sequences. As part of the research, it has been demonstrated that the Hosoya-type Fibonacci r-orbits defined using generating pairs of finite groups are periodic in all cases. Finally, the periodic lengths of the Hosoya-type Fibonacci r-orbit in the Dihedral group D_2m have been determined.