Finansal risk alma ve karlılıkta genlerin etkisi
The impact of genes on financial risk-taking and profitability
- Tez No: 915861
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Genetik, Nöroloji, Economics, Genetics, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada temel amaç, bireylerin genetik farklılıklarının finansal risk algısı ve karlılıklarına olan etkisinin değerlendirilmesidir. Örneklem grubu, İstanbul ilinde yaşayan 20-23 yaş aralığında, üniversitelerin finans, ekonomi vb. alanlarında 3. 4. sınıf öğrencisi ya da son iki yıl içinde mezun olmuş toplam 22 sağlıklı erkek bireyden oluşmaktadır. Katılımcılara, Katılımcı Bilgi Formu, Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu, Finansal İşlemlerle İlgili Katılımcı Bilgi Formu, Uygulama Katılım Formu uygulanmıştır. Çalışmada 22 kişiden girişimsel olmadan ağız içerisinden Swap DNA izolasyon kiti yardımıyla DNA toplanmış, DNA izolasyonları Invitrogen Kiti kullanılarak yapılmıştır. Gen analizlerinde dopamin DRD4 7R, serotonin 5HTR2A rs6311 ve COMT rs4680 polimorfizmleri incelenmiştir. Genlerle finansal işlemlerin ilişkisini saptamak amacıyla çok değişkenli istatistik yöntemlerden çoklu uyum analizi kullanılarak, ilişkiler değişkenlere ait kategorilerin iki boyutlu uzaydaki konumlarına göre yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda; DRD4 7R+ alleline sahip bireylerin orta seviyede finansal işlem hacmine sahip olduğu tespit edildi. Diğer yandan COMT rs4680 polimorfizmi GG olanların yüksek finansal işlem hacmine sahip olduğu, buna bağlı olarak da yüksek risk algısına sahip oldukları düşünüldü. Aynı zamanda COMT rs4680 polimorfizmi AG olan kişilerde düşük finansal işlem hacmi ve kazançlı işlem sayılarının düşük olduğu tespit edildi. Bu sonuca göre düşük işlem hacmi riskten kaçınma eğilimi ile ilişkilendirildi. Araştırmamızın bir başka boyutu olan finansal karlılık kısmında, genetik polimorfizmi DRD4 7R- ve 5HTR2A CC olan kişilerde, araştırma katılımcıları içinde düşük finansal karlılık oranı bulundu. Bu çalışmanın sonucunda, gen polimorfizmleri ile finansal risk algısı ve karlılık arasında bir ilişki olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the effect of genetic differences on financial risk perception and profitability of individuals. The sample group consists of a total of 22 healthy male individuals between the ages of 20-23 living in the province of Istanbul, who are third or fourth year students in the fields of finance, economics, etc. of universities or who have graduated within the last two years. Participant Information Form, Informed Voluntary Consent Form, Participant Information Form on Financial Transactions, and Application Participation Form were applied to the participants. In the study, DNA was collected from 22 people non-invasively from inside the mouth with the help of Swap DNA isolation kit, and DNA isolations were performed using Invitrogen Kit. In gene analysis, dopamine DRD4 7R, serotonin 5HTR2A rs6311 and COMT rs4680 polymorphisms were analyzed. In order to determine the relationship between genes and financial trading, multiple correspondence analysis, one of the multivariate statistical methods, was used and the relationships were interpreted according to the positions of the categories of the variables in the two-dimensional space. In line with the results obtained; it was determined that individuals with DRD4 7R+ allele had a moderate amount of financial transaction volume. On the other hand, those with GG COMT rs4680 polymorphism were thought to have high financial trading volume and therefore a high risk perception. At the same time, it was found that people with COMT rs4680 polymorphism AG had low financial trading volume and low number of profitable transactions. According to this result, low trading volume was associated with risk aversion. In another aspect of our research, financial profitability, we found that people with genetic polymorphisms DRD4 7R- and 5HTR2A CC had low financial profitability among the research participants. As a result of this study, it is thought that gene polymorphisms may affect financial risk perception and profitability.